На нея присъстваха още зам.-министърът на финансите Георги Кадиев, директорът на Агенция "Митници" Асен Асенов и главният данъчен директор Мария Мургина.
По думите на Филчев дейността на такива фирми трябва да бъде преустановена.
Агенцията за финансово разузнаване, МВР и прокуратурата трябва да се концентрират върху тежките случаи на пране на пари, заяви Филчев. Според него в такива случай трябва да се установи първичният източник на тези средства.
По време на срещата са обсъдени възможни законодателни промени, свързани с изменения в Наказателния кодекс за криминализиране на неплащането на данъци, добави главният прокурор. По думите му има много случаи, в които лица подават данъчните декларации, но на практика не плащат данъците си. Ще бъде подготвен проект за законови промени в тази връзка, каза Филчев.
Пламен Орешарски заяви, че тези мерки ще бъдат предприети без да застрашават стопанската активност на фирмите и гражданите. Филчев допълни, че са необходими и законови промени за усъвършенстване на разпоредбите, свързани с данъчната измама.
На срещата са обсъдени организационни мерки за подобряване на взаимодействието между Министерството на финансите и прокуратурата. Тези мерки включват активизирането на координационните съвети с представители от ВКП, МВР и Главна данъчна дирекция, както и създаване на регионални подразделения в окръжните центрове на такива съвети.
Изготвени са и указания за митническите служители и прокурори от граничните райони за предотвратяване на контрабанда.
Помолен за коментар във връзка с проверките на МВР в системата на митниците, Асен Асенов каза, че поощрява подобни инициативи. Той посочи, че знае имена на корумпирани митничари и срещу тях са подготвени санкции. Мнозинството от тях са уволнени, допълни Асенов.
В отговор на въпрос главният прокурор Никола Филчев каза, че правосъдното министерство и инспекторатът към него трябва да контролират организацията на работата в съдебната власт. Всяко звено в съдебната система е и държавно учреждение, уточни Филчев.
По думите му са необходими законови промени, за да се ограничи възможността адвокатите да отлагат дела с цел забавяне на процеса.
Очевидно в закона няма достатъчно ефективни механизми за това, добави Филчев и допълни, че това може да се дължи на факта, че законите в България се пишат от политици, чиято предишна практика е на адвокати.
В края на октомври, в рамките на мерките, които МВР предприе след убийството на банкера Емил Кюлев, служители от Специализирания отряд за борба с тероризма /СОБТ/ провериха офиси на бившата застрахователна компания СИК и настояща "Бул инс".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.