144 антични и средновековни сребърни, бронзови и медни монети откриха митничари на Аерогара "София", съобщават от Агенция "Митници".
Митнически служители са попаднали на уникатите при проверка на куриерска пратка. Монетите са били скрити в радиокасетофон за кола и са били предназначени за износ за Испания.
Всички задържани монети са културни ценности съгласно Закона за културното наследство. Съставен е акт за установено митническо нарушение.
Според експертите най-ранните монети са от началото на 5 в.пр.Хр., а най-късните от 16 в.
Сред най-ранните монети могат да се изброят сребърен статер на град Маронея, сребърна драхма на град Коринт, сребърни тетроболи на Тракийски Херсонес и на гр. Истиея на остров Евбея.
От ранните бронзови могат да се споменат монетите на македонския цар Филип II (359-336) и на тракийския цар Севт III (325-313). Особено впечатляващ е лот от тетрадрахми на остров Тасос от 2 в. пр.Хр. По морфологични белези може да се допусне, че едрите сребърни монети са част от монетно съкровище.
Най-многобройни са римските сребърни и бронзови монети. Те обхващат дълъг период от време: от Октавиан Август (27 г.пр.Хр. – 14 г.сл.Хр.) до съпругата на имп. Теодосий – Елия Флацила (379-386/8).
Интересни от научна гледна точка са сребърен квинар (монета от малък номинал) на Октавиан Август и драхми на имп. Траян (98-117) сечени в югоизточните части на империята, в Ликия и Кападокия.
Едрите бронзови номинали – сестерциите са представени с монети на императорите Траян и Хадриан (117-138). Освен бронзови монети от столицата град Рим в пратката са включени и няколко провинциални монети от градовете Филипопол (Пловдив), Августа Траяна (Стара Загора) и една от най-ранните сердикийски (на днешна София) монети от времето на имп. Марк Аврелий (161-169).
По-малка група са византийските монети, а най-късната група е колективна находка от османски сребърни акчета от 15-16 век.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.