Служителите на регионалното звено "Борба с организираната престъпност" /РЗБОП/ при РДВР-Благоевград са разкрили през последните седмици два канала за незаконна търговия с крадени автомобили и са задържали три луксозни коли, обяви на пресконференция в петък ръководството на РДВР-Благоевград.
Действията на антимафиотите са съгласувани с прокуратурата.
Задържаните коли са от марките "Ауди" и "Фолксваген", произведени след 2000 г. , заяви началникът на РЗБОП кап. Пламен Мичев. Той поясни, че автомобилите се крадат от Испания, вкарват се в България през ГКПП-Кулата и ГКПП-Златарево, обмитяват се в митнически бюра във вътрешността на страната и се регистрират извън региона на Благоевград.
Става въпрос за много добре изпипана и функционираща от дълго време схема, допълни Мичев.
Освен задържаните през този месец три автомобила има готовност за задържането на още десет, а след това за още толкова, за които са събрани материали и ще бъдат обявени за издирване, съобщиха от РДВР.
Схемите са работили перфектно. В тях участват митнически служители на българска територия, служители на Гранична полиция, на "Пътни такси", нотариуси, служители на КАТ от регионални дирекции във вътрешността на страната, заяви още Мичев.
Той обясни, че колите се вкарвали в страната с пренабити номера и неистински документи за произход и се обмитявали на нереални стойности. Вписвали се като по-стари, от което се "спестявали" солидни суми от неплащането на реалните стойности на мита и акцизи.
За всеки от задържаните три автомобила по този начин са били скривани между 20 и 30 хиляди лева от митнически сборове и акцизи. Има и по-скъпи от тези автомобили. Спестените суми стигали до 130 000 лева за луксозна лимузина.
Собствениците, по думите на директора на РДВР-Благоевград подп. Кирил Георгиев, са добросъвестни купувачи, но при разплитането на веригата се вижда, че докато придобият автомобилите, са извършени многобройни закононарушения.
РЗБОП е активизирала в последно време и работата по други преписки за стотина случая на контрабанда на кафе. 25 камиона са правили по няколко курса и са внасяли контрабандно кафе през периода 2000-2001 г., съобщиха от РЗБОП. Те са влизали според антимафиотите в страната "при вдигната бариера" през ГКПП-Кулата.
По тези случаи предстои много работа и трябва да се разпитват над 100 човека, заяви директорът на РДВР-Благоевград. Целта е до няколко месеца да бъдат приключени предварителните проверки и да се предадат материалите на прокуратурата.
Схемите за контрабанда и фиктивен износ стават все по-рафинирани, добавиха от РЗБОП. От две седмици съвместно с митниците се извършват проверки на всички стоки от карго товарите, внос от Китай и Турция, и при обмитяването им на митница Благоевград присъстват полицейски служители.
Засега няма установени нарушения, а идеята е да се пресече всякакъв вид контрабанда - количествена, ценова или друга.
Днес пък полицаи от НСБОП задържаха служител от митническо бюро-Самоков в момент на получаване на подкуп от служител на държавно предприятие. Парите били искани от митничаря, за да обработи по-бързо товар от четири камиона със стока и да оформи митническите документи навреме.
На 9 декември бе арестувана ръководителката на митническото бюро в "Горубляне" Снежана Димитрова. Тя бе задържана в момент на получаване на подкуп, а при направения обиск у нея бяха намерени над 10 000 лева.
Няколко дни по-късно станя ясно, че държавният бюджет е ощетен с 11 000 000 лева от разбит от полицаи канал за контрабанда на стоки на занижени стойности от Турция за България, по който бе арестувана Димитрова.
Съдът остави в ареста и водачките на контрабандния канал - Петя и Надежда Тороманови. Намерени са много документи при претърсването на офиси и техните домове, посочи тогава прокуратурата.
Според специалните разузнавателни средства /СРС/ се доказва, че Петя и Надежда са осъществявали срещите между лицата в престъпната група, коментирали са проблемите и действията по канала и са говорили с шефката на митница Горубляне Снежина Димитрова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.