В операцията, проведена съвместно с Окръжна следствена служба-Бургас, участвали служители на Агенция "Митници"и РЗБОП-Бургас. Всички действия били наблюдавани от ВКП и окръжната прокуратура на морския град.
До този момент в Агенция "Митници" няма регистриран подобен случай за отклонение от транзитен режим на толкова голямо количество внос от едни и същи фирми и лица.
Проверка на вноса на турски цимент през ГКПП Малко Търново за периода от януари 2004 до лятото на 2005 година установява, че от общо 2500 регистрирани влизания на камиони с цимент, насочени към Териториалното митническо управление-Бургас, 1086 камиона с общо тегло около 35 000 тона цимент са минали през границата, но са били отклонени по пътя към вътрешна митница, като целта е била строителният материал да бъде реализиран по-бързо на вътрешния пазар.
Пред митническите власти в Бургас документите по вносовете са оформяни по-късно, без да е извършван физически, а в някои случаи и документен контрол.
Полицейското разследване на случая разкрива, че на митницата не е правен абсолютно никакъв физически контрол на каргото с цимент. Те са минавали безконтролно, като са пресичали натоварени границата по 2 и дори 3 пъти на ден.
Документите на няколко вноса са подавани за обработка накуп със закъснение, след като вече стоката е реализирана на пазара, което е в нарушение на Закона за митниците и Правилника за неговото прилагане. Митническите нарушения са извършвани от две фирми, като едната от тях е изготвяла и подавала митническите декларации. За всички курсове са използвани 25 бетоновоза.
Циментът е откарван в няколко бетонови възела, като един от тях - в Поморие, няма необходимите разрешителни за експлоатация на съоръженията.
По време на операцията са проверени 10 обекта - офиси на фирми, свързани с престъпния механизъм. От тях са иззети митнически и счетоводни документи, касаещи вноса на цимент от южната ни съседка, както и компютърна конфигурация с информация за направения внос.
В една от тях са открити заготовки на празни турски фактури на различни фирми и за различна по вид стока, както и печати на турски фирми. Наетите шофьори, които превозвали строителния материал, са работели без трудови договори.
Заради липсата на какъвто и да е физически контрол при влизането на товара на 1086-те камиона, никой впоследствие не може да каже какво точно е имало в тях.
Спецполицаите работят и по версия, според която престъпният механизъм е бил реализиран чрез подкупване на държавни служители на МВР и Агенция "Митници".
До дни ще бъдат повдигнати обвинения за престъпления по служба на митническите служители, които не са упражнили задължителния документен и физически митнически контрол при обмитяване на цимента в митницата в Бургас.
По случая е образувано следствено дело.
През ноември НСБОП обяви резултатите от подобна операция за установен нерегламентиран внос на цимент. Проверка тогава за периода от началото на 2004 г. до средата на 2005 г. установи различия между записите в журналите на Агенция "Митници" и на Гранична полиция на ГКПП Малко Търново при вноса на цимент.
Министърът на вътрешните работи Румен Петков коментира, че по случая има съпричастни митнически служители и гранични полицаи.
На 30 декември пък стана ясно, че митничари, нотариуси и полицаи са замесени в канали с крадени коли.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.