Състав на Софийския апелативен съд с председател съдия Галя Захарова наложи мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 5 хиляди лева на Красимир Петров.
Председателят на Българския червен кръст /БЧК/ Христо Григоров бе освободен от ареста на 10 февруари и мярката му за неотклонение бе променена в "подписка".
В мотивите си за освобождаването на Петров съдът посочи, че по делото има доказателства, от които може да се направи предположение, че Петров е извършител на деянието, за което е разследван, но няма опасност той да се укрие.
Петров бе задържан от прокуратурата въз основа на данни за заобикаляне на митническия и фискалния режим спрямо дарения, които са преминавали през БЧК и са били предназначени за Главното мюфтийство.
На 8 февруари състав на Софийския градски съд постанови мярка "задържане под стража" на Петров.
Мотивите за задържането му бяха, че на свобода той може да възпрепятства следствените действия.
Делото за мярката днес се гледа при закрити врати, тъй като в хода на разследването са използвани специални разузнавателни средства.
Шефът на БЧК бе задържан на 3 февруари, а на 7 февруари НСБОП арестува Красимир Петров, който не е служител на БЧК, но е бил съпричастен към сделките.
След задържането на Григоров за временно управляващи БЧК бяха определени двама души - заместник - председателите на БЧК Валентин Пеев и Витан Влахов.
Сметната палата обяви, че в одит на БЧК през 2004 г. за периода от началото до края на 2003 г. не са констатирани нарушения в разходването на средствата, които са постъпили като държавна субсидия.
Малко по-късно от БЧК оповестиха, че ръководството му ще договаря извършването на външен одит на организацията с Института за вътрешни одити.