В резултат на специализирани полицейски операции през 2004 година НСБОП е неутрализирала дейността на 153 престъпни групи, което е с 19 на сто повече от 2003 година, показва отчетът на службата.
През 2004 година на територията на страната са действали с 11 на сто по-малко от предходната година организирани групи с общо 1330 участника.
Вследствие на успешната работа по материали на НСБОП са образувани 1119 досъдебни производства, от които 690 следствени дела и 429 дознания срещу 1314 лица - лидери на престъпни групи, членове и техни помощници. Цифрите сочат, че броят на обвинените и уличени лица е нараснал с 28 на сто.
Броят на уличените само по полицейски производства е приблизително 70%
повече от 2003 г., което по безспорен начин показва, че дознанието е ефективен инструмент в борбата с различните форми на организирана престъпност.
Установените щети от престъпления, извършени в сферата на икономиката, са в размер на близо 113 млн. лева, над седем млн. долара, 1,4 млн. евро и 1,4 млн. швейцарски франка. Щетите, нанесени на държавния бюджет в резултат на неправомерно източване на ДДС по разкритите от службата случаи, са на
стойност 103 млн. лв.
Една от големите разкрити измами с незаконно изтеглени течни горива от Държавния резерв с фалшиви банкови гаранции е на стойност 67 млн. лв. Друго крупно престъпление, което бе пресечено, бе нелегалното производство на
ирански цигари "Бахман" за Обединените арабски емирства от "Благоевград- БТ" на стойност 2,550 млн. долара.
Специализираната полицейска служба е работила по установяване, пресичане и неутрализиране на дейността на престъпни групи от български и чужди граждани, главно от балканските страни. Изяснени са връзките им с международни
престъпни структури в сферите на наркотрафика, търговията на жени и производството и разпространението на фалшиви пари и документи.
През 2004 година служителите от направление "Наркотици" са неутрализирали дейността на 48 престъпни групи ( 25 за наркотрафик, 19 за наркоразпространение и четири за производство на синтетични наркотици). Цифрите сочат, че разкритите престъпни групи, занимаващи се с наркотрафик са двукратно повече в сравнение с предходната година, когато са установени 21
престъпни групи.
Разбити са три нелегални лаборатории за производство на синтетични наркотици. В резултат на самостоятелни и съвместни спецоперации с други сродни служби от Западна Европа и САЩ, са иззети близо 400 кг. хероин, близо 100 кг. кокаин, четири тона хашиш и около 300 кг. амфетамин-база.
Произнесени са съдебни присъди срещу 54-ма души по обвинения за наркотрафик и разпространение. Анализът сочи, че се е запазила негативната тенденция за засилване на производството и трафика на синтетични наркотици към страните от Близкия изток, които от десетилетия са традиционни пазари за този вид дрога.
Заради засиления граничен контрол и успехите на българската полиция в задържането на хероин през последните години, трафикантите предпочитат да използват все по-често т. нар. "северен път" на дрогата от Афганистан, през
Централно-азиатските страни за Западна Европа.
При пренасянето на кокаин през границите български граждани продължават да бъдат въвличани в международния наркотрафик, като се използват за куриери, както на малки пратки, така и при транспортирането на по-големи количества с
яхти, предимно от Карибите до Испания.
Направеният анализ в сектор "Терор" показва, че има траен спад от 32 на сто на взривяванията и от 20 на сто на отвличанията. Пет пъти са по-малко и опитите за изнудвания. Регистрираните взривявания през изминалата година са 53, като
броят им започна да намалява от 2001 година, когато този вид престъпления бяха три пъти повече - 152.
Според статистиката, през 2004 г. е имало 865 телефонни заплахи. От тях 466 са отправени към училищата. Почти трикратно се е увеличила разкриваемостта на заплахите по телефона, която е 32 на сто за 2004 г.срещу 13 на сто за предходната година. През 2003 г. броят на заплахите е бил 973.
От НСБОП отчитат и спад в отвличанията, които са 20 за миналата година, 18 от които са разкрити. За сравнение, през 2003 г. те са били 30. В хода на полицейските разследвания е установено, че само в седем от случаите в този тип престъпления са участвали представители на организирана група.
Служителите от направление "Терор" успяха да разкрият извършителите и да документират убийствата на Степан Рибаков, Константин Димитров-Самоковеца, Милчо Бонев и Христомира Атанасова.
Данните на сектор "Трафик на хора" сочат, че около 700 жени проституират у нас и близо 500 в различни страни на ЕС - Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Испания, Италия, Македония, Полша, Франция, Чехия, Холандия.
В резултат на дейността на сектора са неутрализирани 15 организирани престъпни групи. Съвместните усилия с полицаите от Австрия, Германия и Чехия завършиха успешно и вече са образувани 14 следствени дела срещу българи по обвинение за трафик на жени и сводничество. България продължава да бъде страна на произход, транзитна страна и място на крайна дестинация главно за млади жени от Русия, Румъния, Украйна, Молдова.
Като пример за плодотворно сътрудничество от НСБОП посочват полицейската операция с кодово наименование "Мираж", която бе ръководена от регионалния център на инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа SECI в Букурещ и в която участваха 10 държави.
Служителите на НСБОП в самостоятелни акции и съвместно с колегите си от регионалните звена за борба с организирана престъпност са разкрили 12 печатници за фалшиви пари и документи. По време на полицейската работата е неутрализирана дейността на 19 организирани групи с близо 100 участника.
За сравнение, през 2003 г. организираните престъпни групи са 11 с около 80 участника. България бе зачеркната от "черния списък" на страните-роизводителки на фалшификати, благодарение на съвместната работа на НСБОП със Сикрит сървис, ОЛАФ и Европол.
Експертизите на заловените неистински парични знаци показват, че фалшификаторите използват все по-качествена хартия и по-добре имитират холограмната лента при направата на различните купюри евро, щ. д. и български лева.
Анализът сочи, че са разкрити 17 организирани престъпни групи с около 100 участника, действащи в областта на контрабандата и митническите измами.
Активното партньорство със сродни полицейски звена в Италия, Испания, Гърция и Холандия е довело до разкриването на няколко случая на трафик на оръжие.
Изключително активна е била работата на звеното за борба със стоковата контрабанда и по установяване на редица случаи на обмитяване на занижени цени при внос на стоки, използване на фалшиви фактури и евросертификати за произход, както и установяване на липсващи стокови наличности в складове под митнически контрол.
В хода на полицейски операции са разкрити и неутрализирани 10 контрабандни канали за различни стоки. Иззети са близо 2000 мастербокса цигари на стойност половин милион евро, 166 тона горива и други акцизни стоки.
32-ма служители от различни институции са уличени в корупционни деяния и срещу тях са образувани 27 следствени дела. В резултат на разкриване на корупционни практики в системата на МВР са образувани 16 следствени дела срещу 17 служители. През 2004 година за корупционни деяния по сигнал на направление "Корупция" са уволнени 30 служители, а на 29 са наложени дисциплинарни наказания.
През 2004 г. служителите от специализираното звено за полицейските операции са участвали в 34 акции по задържане на 62-ма опасни престъпника, от които 21 въоръжени с огнестрелно оръжие.
За постигнати високи резултати в служебната дейност са наградени 74-а служители. Един е уволнен за неспазване на забраната за употреба на алкохол.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.