Схема за източване на ДДС чрез продажба на петролни продукти през фирми разкриха антимафиоти, съвместно със Софийска градска прокуратура, съобщи МВР.
От престъпната схема са нанесени сериозни щети на държавния бюджет. Експертните оценки върху годишните загуби на бюджета от продажбата на нестандартни горива, такива без документи и внесени контрабандно, варират от 600 до 800 милиона лева.
От месеци полицаите работили по събирането на улики и доказателства за извършените престъпления. В операцията, проведена съвместно и наблюдавана от прокурори на Софийска градска прокуратура, са били включени експерти и на Държавната агенция по метрология и технически надзор.
Общо 13 обекта, от които 8 бензиностанции в района на столицата, една петролна база, три офиса и два домашни адреса са попаднали в полезрението на полицаите. Установено е, че наемател на бензиностанциите е 38- годишният Г.С., който от близо 4 години се занимавал с продажба на петролни продукти.
В хода на проверката било изяснено, че бизнесменът купувал горива от посредническата фирма на Д.М. /43 г./, който ги доставял без необходимите счетоводни документи. Така петролните продукти се продавали с голяма търговска отстъпка от 120 до 230 лева на 1000 литра, която била за сметка на дължимото ДДС на фирмите, които извършват търговия с тези горива.
При разследването е установено, че наемателят на бензиностанциите и неговият "партньор" от посредническата фирма са част от верига фирми, които използвали добре позната схема за източване на ДДС.
Използвали специална схема - от търговската си дейност разпространителска фирма на горива натрупва данъчни задължения. Тя "намира" така наречената ДДС-верига от по-малки фирми, които фиктивно, чрез документи с невярно съдържание, "закупуват" горива.
Така след многократно препродаване една на друга достигат до крайната си цел - отново фиктивна продажба на петролния продукт на първоначалната голяма фирма. Кръгът се затваря, а резултатът е, че фирмата, натрупала данъчни задължения, приспада дължимото от държавата ДДС чрез фиктивната игра с т. нар кухи фактури и други неистински документи.
Полицаите са установили още, че немалка част от горивата Г.С. закупувал и от друга разпространителска фирма, като търговската сделка не е била съпроводена с необходимите документи - фактури, експедиционни бележки и декларации за съответствия.
Продажбата е била "скрепена" единствено с приемо-предавателен протокол, който има отношение единствено за страните по сделката, без възможност за последващо отразяване в регистрите на фирмата.
От всички проверени обекти само в бензиностанцията в квартал "Орландовци" две от колонките са били свързани с компютър и фискален апарат.
На други три места за продажба на горива - с. Железница и две в столицата, фискалните апарати не отчитали продажбите от месец август, когато Г.С. е станал наемател на обектите.
На още две бензиностанциите в София компютърът не бил свързан с фискален апарат. Във всички обекти се е водела паралелна отчетност по броячите на колонките.
Преди седмица полицаите разкриха сериозни нарушения при продажбата на горива при проверка на 5 бензиностанции на територията на софийски регион.