Шуменският районен съд наложи постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" на 30-годишния Йордан Илиев, който е обвинен в отправянето на телефонни заплахи за поставени бомби в 5 обекта в страната.
Делото беше гледано пред журналисти, след като районният съдия Пламена Недялкова отхвърли като неоснователно искането на защитата делото да бъде при "закрити врати".
Според районната прокуратура в Шумен, която поиска налагането на постоянна мярка за неотклонение на Йордан Илиев, в досъдебното производство са събрани доказателства за извършено престъпление по чл. 320 "а" от НК за отправени заплахи към обекти от национално значение. Наказанието по този член е до 2 години затвор.
От прокуратурата съобщиха, че са събрани достатъчно данни срещу Йордан Илиев при огледа на местопрестъплението, полицейското претърсване в дома му и от разпечатките на намерените в жилището фонокарти, които показват, че от тях са проведени телефонните разговори до заплашените обекти. На обвиняемия е изготвена психиатрична експертиза, която доказва, че той няма психични отклонения.
Защитата на Йордан Илиев поиска да му бъде наложена по-лека мярка за неотклонение с мотивите, че той не е осъждан и според последните законови изменения при подобни престъпления хора с чисто съдебно минало подлежат само на наказание с глоба до 1000 лв.
Самият Йордан Илиев също поиска да бъде пуснат от ареста, като заяви пред съда, че е съдействал напълно на разследването още от задържането му.
Районният съд му наложи постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" заради високата обществена опасност на деянието му, за което наказанието е лишаване от свобода. Според съда, съществува опасност обвиняемият да се укрие или да извърши друго престъпление, ако бъде пуснат под гаранция.
Защитата на Йордан Илиев заяви, че ще обжалва решението пред окръжния съд в Шумен заради процесуални нарушения. Адвокатът на обвиняемия Георги Панайотов поиска от съдия Пламена Недялкова да си направи отвод, тъй като тя е прочела предварително написано решение по случая. Делото по жалбата е насрочено за 28 ноември.
Йордан Илиев беше задържан на 17 ноември след отправена телефонна заплаха към БТА същия ден преди обед. Полицейското разследване е установило, че за последните четири месеца Илиев е набирал телефонните номера на общо пет обекта от цялата страна, за да "предупреждава" за поставени взривни устройства. Той използвал няколко фонокарти, като избирал основно апарати на Булфон в центъра на Шумен.
Заплахи за поставени взривни устройства са отправени към регионалния всекидневник "Шуменска заря", летище - София, АЕЦ "Козлодуй" и жп гарата в Пловдив. Обажданията са от името на различни мюсюлмански организации и Ал Кайда.
30-годишният шуменец е бивш данъчен служител от териториалната дирекция на НАП в Шумен. Тази година той и майка му, която също е работила в данъчната служба, са били освободени от работа след голямо съкращение в щата на шуменската дирекция. В момента Йордан Илиев, който има висше икономическо образование, е регистриран като безработен в бюрото по труда в Шумен.