Разкрита е схема за измама на собственици на компенсаторни записи, като в операцията са участвали служители на НСБОП, СДВР съвместно със следователи от НСлС и прокурори, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Задържаните по случая са четирима. До момента е установено, че престъпната група е извършила над 80 измами с компенсаторни инструменти на приблизителна сума над 10 млн. лева.
В столицата и провинцията са задържани четирима мъже. Сред тях е и организаторът на групата. Те са в ареста за 72 часа. Предприети са действия за искане на постоянна мярка.
Измамниците се снабдявали с личните данни на хора, които притежават компесаторни записи.
Изборът им попадал най-често на възрастни българи или такива, които живеят в чужбина. На базата на тези данни се изготвяли фалшиви лични карти. Намирали хора, които на външен вид приличали на титулярите и срещу заплащане разкривали на тяхно име банкови сметки.
Пред нотариус те прехвърляли пълномощията си на член от престъпната група, който по този начин придобивал правото да се разпорежда с новооткритите банкови сметки.
Следващата стъпка на заговорниците била да продадат компесаторните записи на инвестиционен посредник. Парите от сделката били превеждани в онези банкови сметки, с които някой от членовете на престъпната група вече бил упълномощен да оперира.
До момента е установено, че престъпната група е извършила над 80 измами на приблизителна сума над 10 млн. лева.
Това е първият разкрит механизъм за измама с компесаторни инструменти след промяната на Закона за публичното предлагане на ценни книжа през септември 2003 г., според която прехвърлянето на компесаторни записи става с нотариално заверено пълномощно.
По случая е образувано следствено дело в Националната следствена служба.Продължава събирането на доказателства и изясняването на сложната престъпна схема.
Данните за операцията бяха съобщени на пресконференция във вътрешното министерство днес с участието на главния секретар на МВР генерал-лейтенант Бойко Борисов, директора на Националната следствена служба Ангел Александров, прокурора от Върховната касационна прокуратура Ангел Илиев, директора на НСБОП ген. Валентин Петров и директора на НЦБ “Интерпол” Петър Христов.
На същата пресконференция стана ясно, че в Коста Рика е задържан българският гражданин Иван Китов. Установено е, че той се подвизавал в столицата Сан Хосе с местен документ за самоличност и под името Джак Хасел Босман Петрова. Бившият шеф на Кристалбанк и Бизнесбанк е обявен за международно издирване по нареждане на ВКП през 2003 г. От тогава той е търсен с червена бюлетина по линия на Интерпол.
Беше припомнено, че срещу него има обвинения по чл. 203 от НК за присвояване на сума в особено големи размери. Предстои българските власти да отправят искане за екстрадицията му. До произнасянето на това решение бившият български банкер ще остане задържан под стража.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.