IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Истина или лъжа – ще спре ли полиграфът корупцията в МВР?

Висшите полицаи ще минават през детектор на лъжата

Снимка: bgonair.bg

Снимка: bgonair.bg

Опити за разобличаване на лъжата са се правили още в далечното ни минало. В древността блюстителите на реда са давали брашно на заподозрените в измама. Смятало се е, че устата на виновника ще пресъхне, заедно с брашното.

Към днешна дата, благодарение на новите технологии, могат да бъдат направени много по-коректни изследвания. Според международната статистика с полиграфа ние научаваме истината с точност над 97%.

За да се ограничат корупционните практики в системата на МВР, висшите полицаи ще сядат на подобен детектор. Всички ръководители на служби, отдели и сектори във вътрешното ведомство ще бъдат тествани с полиграф до края на годината. Но доколко тези методи ще бъдат ефективни?

"Преди години подобен род услуги оказваше Института по психология с една система, през която служители минаваха на оценка на психологическото състояние. Всъщност животът показа, че това е един инструмент, който поредните ръководители ползват, за да махнат хора, които не са им удобни", коментира пред Bulgaria ON AIR бившият главен секретар на МВР Николай Радулов.

Резултатите от полиграфа зависят и от опита на този, който задава въпросите.

"Полиграфът не може да сгреши, защото е замерващо устройство. Може да сгреши лицето, което ви изпитва, защото заключението от полиграфското изпитване се прави от този, който провежда теста, или от негов колега. Ако тези лица нямат достатъчно опит в практиката си, биха могли да дадат грешни резултати", каза и психофизиологът Виктор Дончев.

Според бившия главен секретар на МВР полифизиографът не е надежден способ за установяване на истината. Той може да бъде използван от психолозите, само за да провокира реакция у изследвания обект. Дава примери от историята.

"Най-големите шпиони редовно са минавали на полифизиограф и той е давал оценка, че те са лоялни и не са предатели", аргументира се Николай Радулов.

Според психофизиолози обаче тестването на служителите в МВР може да има ползотворен ефект.

"Респектът от това, че ежегодно ще бъдеш подлаган на полиграф, би предотвратил приемането на подкуп в бъдеще време. Веднъж използвайки полиграфа, бихме могли да проверим дали има извършване на незаконни дела в миналото, и второ, да предотвратим извършването им в бъдеще", заключи Виктор Дончев.

Работещите с полиграф разказват, че напоследък зачестяват случаите, в които заподозрени в престъпление биват подлагани на детектор. Резултатите се използват от полицията за насоки, но не важат пред съда.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Крими
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата