IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Магистрати и полицаи - изнудвани с голи снимки от кибербандити

Водещи родни фирми се хващат в капана на интернет измамите

Магистрати и полицаи - изнудвани с голи снимки от кибербандити

Снимка: Булфото, архив

Фирми от Топ 100 на българския бизнес са станали жертва на интернет измами. Те са ощетени със стотици хиляди левове, обясни Явор Колев от ГДБОП.

От МВР уточняват, че 32 на сто от икономическите престъпления у нас вече се извършват по интернет.

Една трета от фирмите нямат план за действие срещу онлайн атаки, а над половината не могат ефективно да защитят данните си при интернет атаки.

Най-често стават жертви потребители, които нямат добра интернет култура, отчитат от ГДБОП.

"Борбата с киберспособността е работа не само на правоохранителните органи и на доставчиците на услуги, а на цялото обществото, защото всички сме участници в този виртуален живот", предупреди Явор Колев.

Второто място за най-чести престъпления в интернет след измамите на фирми, заема сексуалното изнудване.

Магистрати и полицаи са станали жертва на кибербандити, които ги изнудвали с голи снимки. Подобно изнудване обикновено се случва в социалните мрежи.

Подлъгани магистрати и полицаи, а дори и деца изпращат свои интимни снимки и голи видеа, след което ги изнудват.

Колев даде по-подробни обяснения за самата схема на изнудване пред БНР преди няколко месеца: "Хора, притежаващи профили в интернет, получават покани за приятелство от приятни млади дами, чужденки обикновено, и започва в месинджъра един разговор, в който тя споделя, че е сама, че е самотнa, че в момента е в леглото гола и очаква "да се видим по камера". Разбира се, тя започва да иска от отсрещната страна извършване на определени сексуални действия. Всичко това се записва и се създава един клип, който впоследствие се показва в месинджър на жертвата и се иска от него сума от 3 до 5 000 евро".

Колев призовава хората към внимание - да не приемат покани за приятелство в социалните мрежи от профили, за които е предсказуемо, че са фалшиви. Те могат да бъдат разпознати по това, че имат само една или няколко провокативни снимки и малко приятели.

Друг белег за надвиснала опасност след подобна среща в мрежата е, че отсрещната страна се изразява на развален български, защото се ползва преводач на "Гугъл" (Google), допълни Колев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Крими
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата