IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

МВР учи ВВС на журналистика, разследването им било тенденциозно

МВР очаквало официално извинение от BBC

МВР учи ВВС на журналистика, разследването им било тенденциозно

Според данните, които сме събрали до момента, разследването на ВВС е представило тенденциозно една случка. До сега не сме открили данни за такава практика, въпреки че в материала се твърди, че “организирана престъпна група продава български деца за 60 000 евро”.

Това заяви на пресконференция директорът на ОДП – Варна Главен комисар Веселин Петров по повод разследването на журналисти от английската телевизия BBC във връзка с престъпна група за трафик на деца, действаща в морската столица.

Служител на Дирекция "Пресцентър и връзки с обществеността" на МВР се е свързал в четвъртък с редакцията на BBC. Той е изложил позицията на вътрешното ведомство по отношение на тенденциозното разследване, като е обяснил резултатите от проверката по случая.

Становището на МВР по повод разследването на британската телевизия е, че е „некоректно и неетично представители на медии да се свързват по телефона директно с генералния директор на полицията и да злоупотребяват пред него с името на директора на Дирекция “Пресцентър и връзки с обществеността” – т.е. да твърдят, че директорът на пресцентъра е подписвал писмо с позиция, че “МВР не се интересува от подобни случаи”.

В случая се визира служителят на Отдел “Новини” в BBC Анна Монтгомъри, която е отговорна за репортажа.

Според информация, публикувана на сайта на ОДП-Варна, „журналистите провокирали намереният от тях мъж с уговорката, че шефът им – богат бизнесмен от Острова, е женен за индийка и нямат деца. Същият искал да изгради верига от автокъщи за търговия на луксозни автомобили, съобщи на пресконференция зам.-директорът на НСП и директор на ОДП – Варна, комисар Веселин Петров.

За да докаже българският гражданин съпричастността си и да бъде назначен за директор на веригата, трябвало да осигури дете за боса. Участниците в материала са журналист от ВВС, посредникът и доведени от него на среща българи. Същите се срещат на няколко пъти на различни места и уговорят евентуалната сделка. Според материала на ВВС до финализирането й не се е стигнало, за да не сменят парите им собственика си. Във всяка европейска страна има нормативна практика, която изяснява що е то провокация. Провокация има тогава, когато провокираният при други условия не би пристъпил към изпълнение на престъпното деяние. В случая, ако британските журналисти не са представи драматично проблема, че от 10 г. един от тях няма деца, Хасан Ахмед никога не би пристъпил към посредничество за осиновяване. Истината е, че журналистът, който се е представил за бездетен баща умишлено е извършил серия от действия, с които доказал, че наистина много иска да осинови дете. Той посетил Дома за изоставени деца, купил играчки и сладкиши. При всички срещи с българина обяснявал, че животът и бизнесът му зависят от това дали ще има дете. Че е готов да осигури прекрасен живот на детето си и на децата на родителите, които ще му го дадат за осиновяване. Така успял да внуши, че е добронамерен и очаква всичко да е законно.“, пише в съобщението си до медиите ОДП-Варна.

„От друга страна, ако уважаемият екип на ВВС би попаднал на хора, които сами предлагат услуги за продажба на деца за осиновяване, би се получило едно блестящо журналистическо разследване, достойно за изучаване във факултетите по журналистика. Хасан или Хари от 9 г. е със статут на постоянно пребиваващ чужденец във Ирландия. Там той и жена му работят и имат официално разрешение за това. Самият той има и кара автомобил с британска регистрация. Няма данни, че там той е имал проблеми с властите. След като по крайно некоректен начин уважаемите от нас журналисти на ВВС ни предоставиха неверна информация за номера на колата и по няколко имена на участниците в разследването им, ние успяхме да издирим всички заснети, да задържим Хасан Ахмед, както и да снемем обяснения от него и от всички останали герои на репортажа им. Това, което е интересно и трябва да знаете, че въпреки високите суми, които са предлагани за дете, нито един от родителите не се е съблазнил да ги приеме и да си даде детето.“, пише в информацията си до медиите ОДП-Варна.

В съобщението се казва още:

„В момента е образувано досъдебно производство с работен текст по чл. 182 а от НК. Текстът гласи: който с цел имотна облага склонява родител чрез дарение, обещание, заплаха или злоупотребявайки със служебното си положение родител да изостави своето дете или да го даде за осиновяване, се наказва с лишаване от свобода до 1 г. или глоба до 1000 лв. Според данните, които сме събрали до момента, разследването е представило тенденциозно една случка. До сега не сме открили данни за такава практика, въпреки, че в материала се твърди, че “организирана престъпна група продава български деца за 60 000 евро”. Естествено всички вие знаете какви са основните принципи на разследващата журналистика. В нея е задължително да се потърсят всички страни по дадения проблем. Според нас е недопустимо журналисти от авторитетна в целия свят медия, каквато е ВВС, да не сигнализират своевременно органите на МВР. Световната практика, българската и варненската доказват, че във всички случаи, в които полицията е алармирана за готвещо се или извършено престъпление, е действала с всички права и задължения, които има по закон.

Смятам, че вие сами ще се сетите за собствени свои случаи, в които заедно сме действали точно по този начин. До колкото разбирам голяма част от вас са обучавани на журналистика именно от ВВС и сега се надявам да не сте объркани от правилата, на които са ви учили и това, което те сами демонстрират в професионалната си работа в този случай, припомни комисар Петров.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Крими
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата