Полицията и експертите по киберсигурност трябва да изяснят кой стои зад бомбените заплахи в над 100 учебни завдения в рамките на два дни.
Председателят на Българската асоциация по киберсигурност Мирослав Стефанов показа формуляри с въпроси за първа реакция при бомбена заплаха.
"Въпросите целят да оценят нивото на заплаха. От него зависи и реакцията. Съвременните стандарти не изискват незабавна евакуация. При разпращането на толкова много мейли, моето мнение е, че няма конкретна заплаха. Защото част от тези мейли спамфилтърът незабавно ще ги сложи в кошчето. А човек, който иска да постигне ефект, ще постави конкретни искания", заяви той пред Нова тв.
Той допълни, че технологиите са доста развити и хакери с елементарно оборудване могат да нанесат големи поражения.
Не бива да се пропуска и тезата, че атаката може да е заради предстоящите на 2 април избори.
Според Любомир Тулев, експерт по киберсигурност, заплахите няма да спрат днес или в близката седмица.
„Оставянето на името Егор Синянский може и да е заблуда, водеща към украинска или руска връзка. Под това име излизат няколко профила. Обикновено резултатите водят към профила на лице от Кримския полуостров, Севастопол. Оставянето на името би могло и да е грешка“, каза той пред bTV.
Според него става въпрос за украинско-руска връзка, тъй като подобни заплахи са насочени към Гърция, Македония, Русия и България.
„При едни такива сигнали американските власти реагират много бързо и запитване е изпратено до Гугъл. Съмнявам се, че подателят на имейла е го е изпратил от своя IP адрес. Северна Македония е установявала или руски, или ирански адреси. Дори и да установим истински адрес, водещ до Русия, Украйна или Иран, България няма юрисдикция. Трябва да се отправи молба за правна помощ, да разпитат този човек“, уточни Любомир Тулев.
„Обърнете внимание на имейл адресите, на които се изпращат тези съобщения. Училищата не използват публични доставчици на услуги, не използват корпоративни домейни. Сайтовете на училищата сякаш се правени в час по трудово. Трябва сайтове да се защитят, да се използва корпоративна поща. Втората стъпка е държавата да излезе с план за реакция при подобни сигнали“, категоричен е Тулев.