Прокуратурата се е самосезирала и извършва предварителна проверка по случая с липсващия регистър на новородени и оставени за осиновяване деца в АГ болница "Шейново".
Руси Алексиев от Районната прокуратура каза пред БНТ, че разследването ще приключи в най-кратки срокове.
Прокурорите са изискали всички документи от проверката, която е извършила Столичната община, както и регистрите за всички раждания от 2003-та до 2008-ма в "Шейново".
Целта е да се провери дали е допусната чисто административна грешка, или нарушението е направено с цел извършване на престъпление.
Изчезналите регистри на бебета породиха съмнение, че може да става дума за нерегламентирано осиновяване или дори продажба на 100 новородени.
В този период директор на болницата е бил д-р Димитър Драгиев.
За документацията са отговаряли юристконсултката Йова Петрова и Валентина Дичкова - одитор по качество.
Никой не може да каже колко деца са били изоставени за тези пет години, но само от началото на 2009-та пет майки са се отказали от бебетата си.
"Твърденията за изчезване на десетки бебета са недоказани и подлежат на проверка и изясняване", казват в официално изявление от болницата.
Ето част от него:
Новото ръководството на болница „Шейново” е установило пропуски в документацията за деца, които са изоставяни от майките си веднага след раждането им.
В периода 1 януари 2003 – 8 август 2008 г. не е воден регистър за „децата в риск” и липсва информация за техния брой.
Мениджърският екип на здравното заведение е направил всички необходими стъпки за изясняване на случая, като е изискал липсващите документи от предишното ръководство, включително и с нотариална покана към отговорния за архива юристконсулт Йова Петрова.
Документацията не е предоставена. Отправено е запитване и към Дирекция "Социално подпомагане" – в предоставените от нея данни има информация само за 2007 г., според която 17 деца са били дадени от майките си за осиновяване, от тях 11 са настанени в институции.
Процедурите за работа в такива случаи са описани в Закона за закрила на детето и Правилника за неговото прилагане, Наредбата за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в институции, както и тяхната реинтеграция.
Действията, които ще бъдат предприети по случая, са в правомощията и компетенциите на Столична община, като принципал на болницата.
Екипът на здравното заведение очаква цялостно и бързо изясняване на казуса, което е в интерес на болницата, медицинския персонал, бъдещите майки и на обществото като цяло.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.