IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Без повече пациенти, починали в линейки, надява се Атанасова

Здравният министър иска младите да се насочат към Спешната помощ

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Здравният министър Десислава Атанасова е провела разговори с всички директори на университетски болници заради случая с пациента, който почина в линейка, защото му бе отказан прием в болница.

В края на ноември възрастен човек почина, след като в Националния кардиологичен център  отказаха да го приемат, защото пациентът не бил от техния район. Ден по-късно Атанасова разпореди проверка по случая.

Днес тя обясни, че на специална среща тя и директорите са обсъдили как реагират медици, когато линейка спре с пациент пред вратата на лечебно заведение, и кой си позволява да върне пациент. По нейни думи подобни случаи няма да има.

Атанасова и кметът на София Йорданка Фандъкова откриха днес нов изнесен център на спешната помощ в 5 ДКЦ в Студентски град.

Министерството на здравеопазването е отпуснало 10 хил. лв. за ремонт и обзавеждане, а Столичната община - 22 хил. лв. за обновяване на входа и осветлението на сградата, за подмяна на част от фасадата на сградата и обособяване на паркоместа за линейките.

Фандъкова обясни, че центърът ще обслужва и съседни райони - Мусагеница, част от Дървеница и Дианабад.

Това е третият филиал на изнесената спешна помощ след откритите центрове в районите Кремиковци и Люлин, заяви министър Атанасова.

Тя допълни, че на 11 декември ще бъде разкрит и център за спешна помощ в 24 ДКЦ в Надежда. По думите на министъра чрез изнесените кабинети, линейките ще стигат по бързо до пациентите, защото няма да тръгват от централата на Спешната помощ на Сточна гара.

Здравният министър изрази надежда скоро подобни центрове да бъдат открити в Пловдив, Варна и Бургас.

Тя за пореден път изрази надежда, че младите медици ще започнат да проявяват по-голям интерес към спешната помощ.

Дано промените, които направихме в сектора - увеличаването на възнагражденията, обучението по проекта за 6 500 работещи в Спешната помощ, специализациите на лекарите с европейско финансиране,  да увеличат интереса на младите специалисти, допълни Атанасова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
София
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата