IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Около 300 сгради убийци дебнат в София

Неподдържаните фасади са най-големият проблем на старите къщи

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Около 300 са опасните сгради в София. Най-много потенциални сгради убийци има в район „Възраждане” ­ - над 100. На второ място е „Оборище”, а на трето - ­ „Сердика”.

Точно в последния от тези райони има и най-много опасни сгради, заключени на най-малка площ – между булевардите „Тодор Александров”, „Сливница”, „Мария Луиза” и „Константин Величков”, сочат данните от строителния контрол в общината.
 
Столична община води дългогодишна битка със сградите, които не се стопанисват от собствениците, и така се превръщат в заплаха за живота на столичани.

Регистърът с опасните сгради в общината се обновява ежегодно. В него се вписва всеки обект, за който след преценка на специална комиися се установи, че крие риск за хората.

Броят им непрекъснато расте, хората не искат да ги ремонтират и поддържат, но не може да не пипнеш нищо 40-50 години.

След трагедията на столичната улица "Алабин", където на 19 септември 2006 г. стара сграда се срути и погреба две млади жени, общественото внимание към проблема се изостри, но все още в София има около 300 опасни сгради.

Mлад мъж почина, а две жени бяха тежко ранени преди година, след като се срути част от балкон от третия етаж на кооперация на  ул. "Неофит Рилски" 41 и бул. "Витоша" в столицата. Тримата са били на терасата на третия етаж, когато металният парапет се откъртил.

През 2009 г. пък плоча с метална конструкция се откърти в сграда паметник на културата в София и уби двама братя. Те са разбивали, за да вадят желязо от необитаемата  сграда в „Захарна фабрика”, строена през 30-те години на миналия век. Общината заведе иск за 100 000 лева,  защото собственикът не е охранявал постройката и е допуснал срутването, а съдът наложи санкция в размер на 50 000 лева.

Повечето от опасните сгради са строени в началото на миналия век – 20-те – 30­ те години, но са с лошо планиране, недобра строителна конструкция и не са поддържани.

Най-големият проблем в София обаче са неподдържаните фасади на сградите.
 
Близо 200 сгради са ремонтирани от собствениците им, показва справка на строителния контрол. Една сграда може да влезе в листата на опасните, ако има сигнал от граждани или по искане на районната администрация. За целта обаче се прави проверка на място на състоянието на постройката.
 
Ако се установи, че е опасна, се прави предписание на всички собственици на сградата със срок за изпълнение. Времето за ремонт е различно в зависимост от вида на обекта. Още при съставянето на предписанието за ремонт общината глобява собствениците със 100 до 500 лева. Ако собствениците не ремонтират сградата, се издава заповед, с която общинският строителен контрол ги задължава да го направят. Ако и този път не укрепят или съборят сградата, в зависимост от това какво е разпоредила общината, то глобата вече е от 1000 до 100 000 лв. Най-високата сума е за неподдържане на паметници на културата.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
София
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата