Вековните живи дървета в столицата са 71, а в софийската част на Витоша - още 23. Това сочат актуалните данни на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) - София.
Най-многобройни сред тях са летните дъбове - близо 50, които са и сред най-дълголетните растения.
Сред вековните растения, които могат да се открият в столицата са осем чинара и три бадема. Срещат се още бряст, благун, айлант, смърч, чинар, софора, ясен, цер, черница и момонтово дърво.
Най-старото живо дърво в столицата е черница на възраст около 650 години, която расте на софийската улица "Искър". Тя достига височина от 20 метра и има диаметър на стъблото от 4,1 метра.
По възраст я следва шествековен летен дъб с три стъбла, който се намира на ул. "Златен рог" в столичния квартал "Лозенец".
На пет века са три от летните дъбове – на ул. "Йоан Екзарх" в кв."Лозенец", в селата Мърчаево и в Драгалевци.
В район Панчарево - основно в селата Бистрица и Кокаляне, има още 35 вековни дървета - горун, благун, летен дъб, цер и бук.
Най-старото дърво в България е Байкушевата мура - в парк Пирин - на около 1300 години.
Специалистите са изчислили, че за да се обиколи един вековен дъб например са нужни прегръдките на трима възрастни или 4-5 детски прегръдки. За вековен бор или явор пък е достатъчен един възрастен или 1-2 деца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.