В България няма възможности медицински специалист да присъства на раждане в домашни условия, както и да се окаже адекватна спешна помощ при настъпили усложнения, каза пред журналисти министърът на здравеопазването Таня Андреева.
Тя присъства на церемонията по отбелязването на деня на родилната помощ в АГ-болница "Майчин дом".
По думите й по сега действащото законодателство раждане вкъщи е недопустимо и не може да се насърчава такава практика, припомни Андреева.
"Няма никаква пречка жените да раждат в лечебни заведения по естествен път без намеса. Но е важно, че там те са под наблюдение на медицински специалисти и в случай на усложнения, а те не са малко по време на едно раждане, може да бъдат оказани навременно медицински дейности за овладяване на ситуацията”, заяви министърът.
По думите й раждането в домашни условия е опасно за здравето и на жените, и на бебетата.
През тази година Министерството на здравеопазването ще работи по няколко национални програми, свързани с детското и майчиното здравеопазване - наблюдение и рехабилитация на недоносените, патологична бременност и по-специално бременност, придружена от рядко заболяване или социално-значимо заболяване, обясни Андреева.
"Моята голяма цел е създаване на кабинети по репродуктивна медицина, които ще бъдат и за семейно планиране, както и възстановяване на женската консултация за бременните", каза още Андреева.
По думите й тези кабинети ще бъдат в многопрофилните болници за активно лечение, за да има максимален брой лекари от различни специалности, които ще наблюдават проблемни бременности. Моята голяма мечта и цел е създаване отново на кабинети по репродуктивна медицина, обясни тя.
"Успяхме съвместно и с БЛС да увеличим част от пътеките за раждане, за наблюдение на недоносени деца, в МЗ тази година ще се работи по няколко национални програми, които ще бъдат с поглед и за следващите години – Наблюдение и рехабилитация на недоносените, Патологична бременност в частта Бременности редки заболявания, Бременност и диабет, Бременност и социално значими заболявания”, каза министърът.
По повод новата методология за остойностяване на клиничните пътеки Андреева обясни, че целта на новата методика е в зависимост от ресурса, с който се разполага, постепенно да се остойностят клиничните пътеки до размер, до който те действително са.
Голяма част от клиничните пътеки са добре остойностени, някои са преостойностени, но има и такива, които са недофинансирани, а това рефлектира върху финансовите резултати на лечебните заведения, които работят по тези клинични пътеки”.
Министърът уточни, че остойностяването на клиничните пътеки ще се извършва от експертна група, в която ще участват представители на НЗОК, на МЗ. То няма да се прави от лечебните заведения.