Ценен паметник от българското Средновековие постъпи в Националния исторически музей, похвали се неговият директор проф. Божидар Димитров.
Културната ценност представлява плочка от масивно сребро, с размери 6 на 5 см и е с изображение на Исус Христос, седнал на трон в центъра /Пантократор/, а от двете му страни има прави фигури на Св. Богородица и Св. Йоан Кръстител.
Ценният експонат е дарен от инспектор Ангел Папалезов от Главна дирекция "Национална полиция", сектор "Престъпления против собствеността и културно-исторически ценности".
Фигурите са изработени от опитен гравьор и са напълно запазени. Вероятно става дума за надгръдна икона, носена от висш аристократ от Втората българска държава.
Специалистите в НИМ датират паметника от първата половина на XIV в. Това означава, че иконата е изработена най-вероятно в столицата Велико Търново по времето на цар Теодор Светослав Тертер /1300–1321 г./ или на неговия син Георги II Тертер.
За следващия цар - Михаил Шишман /1323–1330 г./, се знае, че като надгръден знак е носел кръст от обикновено желязо, като често се е кълнял, че този кръст е чудотворен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.