"Софийска вода" АД използва безизкопна технология за подмяна на двете тръби на основния водопровод, захранващ резервоар „Лозенец“. Това позволи отстраняването на възникналата авария на тръби с голям диаметър, които бяха сериозно корозирали и преминаваха под трасето на булевард "Пейо Яворов".
В тясна координация със Столична община бе избегнато както спирането на водата, така и затварянето на основна пътна артерия в София. Двете тръби са с диаметър 900 мм и положени през 1929 и 1953 година.
Използваната безизкопна технология "Облицовка с втвърдяване на място" представлява вмъкване на материал, напоен с епоксидна смола вътре в тръбата.
Материалът плътно прилепва по вътрешността на засегнатите тръби, които предварително се почистват до гладка повърхност. Всъщност след залепването по тръбата вътре се образува нова тръба, чиято експлоатационна годност е повече от 50 години.
ВиК специалистите наричат разговорно тази технология "ръкав" или "чорап" заради визуалната прилика, която се получава при полагането и разпъването на материала.
"Софийска вода", част от "Веолия", прилага на свои инвестиционни обекти безизкопни технологии, за да намали неудобствата за жителите на столицата и да запази ненарушени настилките и при работи на участъци, които не позволяват други строителни методи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.