Ако в София се изсипе дъжд като в Скопие от 93 литра за 1,5-2 часа ще има наводнени подлези тук там, но няма да стане подобно бедствие като в Македония. Нещата при нас стоят доста по-добре от Скопие. Това каза главен комисар Николай Николов, директор на главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
След като Скопие беше буквално под вода от невиждан дъжд, в момента български екипи помагат при разчистването и спасителната дейност в Македония.
Николов разказа пред Нова тв, че скатна вода е паднала с изключителна сила и това е довело до много жертви, които са загинали в автомобилите си.
Армейски и полицейски части продължават да разчистват наносите и изкоренените дървета от улиците, развалините на къщите и да извършват отводняване на засегнатите жилищни райони. Мобилизирани са частни фирми и доброволци. България изпрати техника и пожарникари, които също да помагат на бедстващите ни съседи.
"Калният поток, който е преминавал през магистралата, идва внезапно. Спрелите коли стават обект на тази кална маса. Вярно е, че най-много са жертвите в автомобилите, които са спрели, за да изчакат да отмине силната буря”, обясни гл. комисар Николов.
Той уточни, че там, на терен, работят доброволци на Столичната община, както и двама депутати.
"Мащабите на бедствието в Македония са няколко пъти по-големи отколкото потопа във варненския квартал "Аспарухово". В "Аспарухово" бяха други нещата – в самото дере имаше къща, което доведе до наводнението. А в Скопие според мен кварталът е презастроен. Имат канализация, но колко добре работи, не мога да кажа”, добави Николов.
И припомни, че хората от Скопие от 70 години насам не помнят да е имало такъв пороен дъжд.
"Там повече от 30 литра на кв. м не са падали. А за около час и половина – два сега са паднали около 93 л/кв.м. Цялата северозападна част на Скопие е засегната. Там са седем квартала и три села. Най-тежките поражения не са точно там. Малко над магистралата са селата, понесли най-големи щети", добави той.
"Но нещата не са само от дъжда, а комплексни - в Скопие кварталът е презастроен и според мен това е довело до тежките наводнения там", каза още Николов.
Местните хора били гневни на властите, че не са предприети мерки. Хората си говорели, че се дават огромни пари за статуи на коне, а не и за превенция. Вече била малка вероятността да се намерят още живи хора в Скопие, изчезнали при наводненията. Все още обаче предстои много работа, трябва водата да се изпомпа, да се почисти тинята и да се предприеме с дезинфекция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.