На фона на протестите през последните месеци, главният архитект на София Здравко Здравков отчете, че няма нарушения при издаването на разрешенията за строеж на жилищните сгради в столичния район "Младост" през на тази година.
Според него, проблемът със застрояването в София ще бъде решен с новия Общ устройствен план на Столичната община.
Той предупреди, че спекулирането с думи като мораториум върху строителството в район "Младост" е изключително опасно.
Здравков смята, че "Младост" е интересен за строителство заради инвестициите, направени от Столичната община в инфраструктурата, което повишава цените на имотите.
В "Младост" има пет метростанции, обновени булеварди, кръстовища, всичко това го направи един от най-скъпите райони в София, каза главният архитект.
Според него когато бул. "Копенхаген" се свърже с бул. "Ал. Малинов" и бул. "Цариградско шосе", районът ще стане още по-скъп. В градската среда цените на имотите следват инвестициите, които прави Столичната община.
Той настоя, че проблемът със строителството в "Младост" не е създаден нито от Направление "Архитектура и градоустройство"(НАГ), нито от кмета на София, а "от една реституция, която възстанови частната собственост в тази територия, без да отчете придадената й стойност".
Бившите ниви на хората от "Горубляне" и "Драгалевци" се възстановиха, в една вече изградена градска среда. Конституцията обаче дава равнопоставеност на всяка собственост, посочи Здравков.
Това, което и в момента се прави, е на собствениците да бъдат предлагани други имоти, общинска собственост, които ще ги удовлетворят, защото иначе те ще си потърсят правата в съда и Столичната община ще трябва да плаща милиони левове обезщетения за пропуснати ползи. Трябва да се търси индивидуално решение за всеки казус, умерено, с разум, без ескалация на напрежението, посочи Здравков.
Той апелира да се чуват както мненията на хората, които защитават зелените площи, така и на тези, които имат собственост.
С предложените от НАГ промени в Закона за устройство и застрояването, които предстои да бъдат приети от парламента, се цели да се решат възникналите в последно време обществено значими проблеми, посочи Здравков.
Промените са свързани с опазването и развитието на зелена система на Столичната община, като се въвежда нов вид устройствена зона, която да покрива зелените площи в жилищните комплекси.
Съгласно предложенията на НАГ в тази устройствена зона се допуска изграждане само на площадки за игра и на подземни гаражи, като строителството на подземни гаражи се разрешава, когато инвестиционният проект предвижда озеленяване върху цялата площ над гаража, включително висока растителност.
Предвиден е и нов облекчен ред за изграждане на детски площадки, когато попадат в озеленени площи, съобщи Здравков.
С промени в Закона за устройството и застрояването на Столичната община от Направление "Архитектура и градоустройство" предлагат още въвеждане на ново изискване към сградите със застроена площ над 20 хил.кв.м., а именно доказване на допустимост по отношение на бъдещия транспортен трафик, предизвикан от новата сграда.
Разработени са и промени в Наредбата за преместваемите обекти, за рекламните елементи с цел намаляване на агресивното нахлуване на рекламата в градската среда. Предстои промените да бъдат предложени за обществено обсъждане. През ноември е започнала работа и експертна група с цел разработване на дългосрочна визия за развитие на Столичната община до 2050 година, съобщи главният архитект.
В НАГ е създадено и ново звено - отдел "Градско и пространствено планиране", ангажирано с координацията на инвестиционните проекти, устройствените планове и конкурсите, възлагани от Столичната община. Целта е успешно изпълнение на всички проекти и планове на Столичната община, възложени на НАГ от общината, прозрачност в управлението на проектите и плановете, добра отчетност върху изпълнението им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.