IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Идея: Такса за софиянци, топлещи се на твърдо гориво

Кирил Домусчиев взе на мушка мръсния столичен въздух

Снимка: Reuters, архив

Снимка: Reuters, архив

Столичната община да въведе такса за софиянци, които се отопляват на твърдо гориво и така замърсяват въздуха.

"Първо за тези хора да има гратисен период и да им се даде възможност да преминат на друг вид отопление, но ако откажат, да плащат по-високи местни данъци", предложи председателят на КРИБ Кирил Домусчиев по време на среща с кмета на София Йорданка Фандъкова, пише 24 часа.

Тя покани представителите на бизнес съвета, сред които собственикът на "Софарма" Огнян Донев, почетният председател на Камарата на строителите Светослав Глосов, изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов и други, за да представи проекта за бюджет 2017 г.

"Виждам последователност в политиката на Столичната община и желание да се работи активно София да бъде екологична и модерна столица. Продължавате битката с фините прахови частици. Това е много важно, защото може би сме най-мръсната столица в Европа. И това се дължи основно на три източника - трафика, инсталациите на твърдо гориво в сградите и чистотата. Затова е хубаво, че предвиждате по-често да се мият улиците и булевардите догодина. Но общината трябва да направи нещо за другия показател - отоплението на твърдо гориво. Има цели блокове, и то в центъра, които са с такива инсталацииЗащото всички дишаме тези отрови и после ги плащаме чрез здравето. Затова както е навсякъде по света - тези, които замърсяват, трябва да плащат", заяви Домусчиев.

Глосов пък предложи и друг вариант - да се стимулират хората, които се отопляват на парно, газ или екологични горива като плащат по-малки данъци. Фандъкова заяви, че общината се опитва да дава пример на софиянци като вече по-голямата част от общинските сгради са с подменени инсталации. Около 1,2 млрд. лв. ще харчи София през 2017 г.

Очаква се 250 млн. лева от тях да са европейски средства. 65 млн. лв. пък са предвидени за ремонт на уличната мрежа, като акцент ще е обновяването на кварталните улици. Двойно повече средства са предвидени за облагородяване и поддръжка на междублокови пространства. Увеличава се и средната кратност на миенето както на големите улици и булеварди, така и на квартални улици.

"Залагаме на последователност и стабилност. За поредна година не планираме увеличаване на местните данъци и такси за софиянци. Предлагаме нови политики на инвестиции по-близо до хората и домовете. През 2017 г. София ще се развива като зелен и иновативен град", заяви Фандъкова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
София
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата