Тенденцията с увеличаване на необитаемите имоти не е от нова, тя е от доста години. Много от собствениците им или живеят в чужбина, или са възрастни хора с много имоти, един от които не ползват, или имотите са стари и не са използвани ежедневно. Това коментира Калоян Богданов от AGCapital в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"В центъра например от една страна цените са високи, което задържа масовото изкупуване на имоти в района, а от друга - има доста хора, притежаващи имоти, които не ползват".
Според Богданов е глупаво в центъра на една европейска столица да има скъпи имоти, които стоят празни.
"Стига се до там, че има сгради, от които само около 30% се обитават, а останалите- не".
По думите му това създава проблем не само за собствениците, а и за цялата сграда, защото се налага малко домакинства да плащат за поддръжка на цяла сграда. Следователно с времето тази сграда става все по-непривлекателна и цените на имотите в нея падат.
"Собствениците могат от печелят от необитаемите си жилища, ако ги отдават под наем краткосрочно – до 40-50-60 евро дневно. Това е долната граница, има и доста по-скъпи имоти".
Богданов обясни, че заради бума на нискотарифните авиолинии, в София всекидневно пристигат групи и индивидуални туристи, които търсят място за престой. Разбира се, като друг вариант посочи и дългосрочното отдаване под наем.
Той добави, че когато в имотите не се живее, те се амортизират.
"Когато един имот стои празен, той се амортизира повече и се захабява, отколкото ако бъде продаден. Съответно е добър вариант и да продадете този имот".
Гостът спомена и за платформи, които позволяват отдаване на имот под наем, дори дори ако собственикът не е в София, а някъде по света.
Има ли ръст в цените на имотите? В кои квартали на София се строи най-много? Защо моментът е удачен за инвестиция в имот?
Вижте повече на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.