Според Софиянски в столицата ще работят вероятно три такива инсталации. “Общо разходите за тяхната дейност ще са около 8 милиона лева годишно, като в тази сума е включена и инвестицията, а изчисленията показват, че разходите за пакетиране на 1 тон отпадъци ще са около 30 лева. Разчитам, че при тръжната процедура тази цена ще падне”, допълни кметът.
“Инсталациите ще работят две-три години, докато се изгради инсталация за третиране на битовите отпадъци. След това една от инсталациите ще остане за резерва, а другите две вероятно ще могат да се използват другаде”, коментира още Софиянски.
Вече е стартирала процедура за избор на фирма, която да пакетира боклука. Едно от поставените изисквания е при пакетирането да се използва българско фолио.
По предварителни изчисления за изграждането на завод за третиране на отпадъците ще са необходими между 60 и 120 милиона евро в зависимост от технологията, която ще се използва. Той може да бъде изграден за 18 месеца. Процедурата за избор на инвеститор за изграждане на инсталация за твърди битови отпадъци може да стартира, когато се избере площадка.
До момента има 16 оферти за третиране на отпадъците, но те засега не са обвързани с конкретна площадка, а предлагат технологии. В предложенията цената за обработване на отпадъците, в зависимост от технологията, варира от 5 до 80 евро за тон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.