Мащабният ремонт на столичната ул. "Граф Игнатиев$ ще започне в началото на лятото и до края на годината се очаква за има готови етапи, обяви главният архитект на София арх. Здравко Здравков.
Пазарът до църквата "Св. Седмочисленици" ще изчезне, а Книжният пазар на пл. "Славейков" ще бъде редуциран до 20 книжари, като бройката им ще се избере с тръжна процедура.
"Категорично палета и кашони няма да останат. Времето за продаване на книги от площада е отдавна изтекло", категоричен бе Здравков.
Общината планира да обяви международен конкурс за пространството около "Света Неделя". Идеята е да се изработи проект, който да свързва площада пред църквата с комплекса "Антична Сердика".
Предстои и централната част между "Алабин", "Стамболийски", "Витоша" и в площадното пространство на "Св. Неделя" да се слеят в обща пешеходна зона.
"След това връзката ще продължи към Ларгото Градската градина", уточни архитектът пред bTV.
Той съобщи, че в момента се освобождава единият тротоар на "Съборна" от паркирали коли, за да се осигури по-добро минаване на пешеходците.
За счупените плочки на Ларгото Здравков коментира лаконично: "Да не ви влиза майстор в къщата".
Според него се премества фокусът от прекрасно експонираната археология на Антична Сердика към няколко счупени плочки.
Две години след големия ремонт на сградата на Централна гара предстои да бъде ремонтирано и пространството пред нея.
"Имаме огромни търговски площи, които не могат да намерят наемател. Мястото има удобни транспортни връзки – трамвай, тролей, влак, метро, само самолет няма. Тук хубавото е бившата автогара и мислим да направим конкурс за концепция за развитие на пространството", каза главният архитект.
Той смята, че най-критичната точка е Ротондата, която става опасна през нощта заради голямото струпване на хора и е нужно да й се потърси правилната функция, тъй като сега мястото се е маргинализирало.
Здравков смята, че пространството трябва да работи 24 часа.
Той коментира и проблема с тежка съдебна процедура, която тече за улиците в кварталите "Витоша" и "Манастирски ливади".
"Тук положението е много тежко. Тези територии се застрояват без да се отчужди уличната мрежа. В ситуация сме, че имаме изградени сгради, искаме да им направим тротоари, зелени площи, но в същото време нямаме собственост", каза архитектът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.