Три варианта за минимална цена на такситата в София ще обсъждат общинските съветници. Те трябва да изберат дали долният праг да е 0,69, 0,77 или 0,89 лв. за километър пробег през деня.
Трите варианта от колко да започва услугата са записани в доклад, който тази седмица ще се обсъжда в комисиите на СОС, съобщи общинският съветник от ГЕРБ Зафир Зарков, който е един от вносителите.
6100 са регистрираните в София таксита. По закон общинарите трябва да определят минимални и максимални цени на услугата. В столицата сега е определен само таван на тарифите - 1,30 лв. дневна и 1,60 лв. - нощна.
Пазарен анализ показва, че незначителен брой жълти коли возят на цени от над 1 лев, се посочва в доклада. Масово - над 80% от такситата в столицата, са с тарифи между 0,77 и 0,79 лв. Това показва, че таванът от 1,30 лв. е достатъчно висок и дава възможност за увеличение на сегашните цени, ако пазарът го изисква. Затова в доклада не се предлага промяна на определената максимална тарифа.
Същевременно в закона не е посочена методика как да се изчисли минималната цена на услугата. Затова столичните общинари ще избират между 3 варианта.
Първият е 0,69 лв. дневна тарифа и 0,79 лв. нощна - това сега са установените най-ниски цени на пазара. Вторият е 0,77 лв. дневна тарифа и 0,88 лв. - нощна. Това в момента са най-масовите цени на услугата.
Третата опция са цени, предложени от част от бранша - 0,98 лв. дневната и 1,16 лв. за нощната тарифа. Срещу този вариант обаче има съпротива, тъй като това означава общината да се намеси в пазара и да вдигне цените на услугата с 30%.
"Предлагаме тези 3 варианта след серия анализи, срещи с бранша и дебати. Мненията са много разнопосочни и трябва да се намери баланс между исканията на част от бранша и данните, които показват анализите. Затова решението ще бъде взето по време на дебатите в комисиите. От това зависи дали окончателното решение ще се гласува на сесията в четвъртък, или ще остане за след Нова година", обясни Зарков пред "24 часа", който е и зам.-председател на транспортната комисия към СОС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гърция ще подкрепи противовъздушната отбрана на България по искане на София
Азия наддава за втечнения газ за Европа и танкери започват да се отклоняват от пътя си
Зърнената реколта в Русия и Украйна изглежда невредима след тежката зима
Първа среща с бъдещето: BMW iX3 вече в дилърствата на “М Кар Груп” в страната
Нидерландският гуверньор: ЕЦБ все още е в добра позиция въпреки войната в Близкия изток
Икономиката и заетостта в еврозоната са нараснали с по 0,2% в края на 2025 г.
Обедна емисия
Разкриха причината да не показват на близките телата на жертвите от случая "Петрохан"
Емил Дечев: Ще дадем всичко от себе си, за да бъде вотът честен
БФС пак санкционира Левски заради "сините" вандали
Мияги призна превъзходството на Петче на SENSHI 30
Еуфория в Лудогорец след третия шамар по Левски
Две години затвор за пияния турист, пребил Малена Замфирова
ЦСКА ще има нещо невиждано за България
Барса подготвя трансферен удар
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма "Споменът за него“
Ето кой печели в играта за „Хопъри“
Италианска торта Мимоза за 8 март
Гърция ще ни пази от иранските ракети
Прибраха зад решетките мъж, обвинен в 5 престъпления, сред които отвличане и противозаконно лишаване от свобода
Нова измама: Мними лекари плашат възрастни хора със страшни болести, за да им продават менте илачи
Варненци гневни на "Градски транспорт" за готвената блокада в понеделник
Четирима основни футболисти на "Спартак" пропускат гостуването на Славия
Първа среща с бъдещето: BMW iX3 вече в дилърствата на “М Кар Груп” в страната
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX
Infinite Orbits се разширява във Великобритания: Придобива Lúnasa Space
НАСА стартира мисия за изследване на външната атмосфера на Земята
Artemis-2 се готви за изстрелване: Проблемът с подаването на хелий в SLS е отстранен