От 2020 г. за прием в детските градини в София ще се въведе т. нар. принцип на уседналост, обяви заместник-кметът на столицата Тодор Чобанов след като Столичният общински съвет прие промени в наредбата за прием на деца в яслите и детските градини.
Чобанов отбеляза, че се въвежда принцип, който е залегнал в Закона за предучилищното и училищно образование, и предвижда детето да посещава най-близкото до неговото местоживеене заведение.В наредбата се въвежда механизмът, който е изработен за прием в първи клас - най-много точки ще получават тези, които са най-отдавна на съответните постоянни или настоящи адреси. Над две години "уседналост" ще носи максималните три точки. Чобанов обаче уточни, че тази промяна ще е факт от следващата кампания, а е не от сегашната, която е в ход.
Друга част от промените обаче ще влязат в сила още от март и ще засегнат настоящата кампания.
Едната от тях е, че се увеличават точките свързани с адреса. Така 3 точки ще получават децата, на които поне един от родителите има постоянен адрес на територията на общината, а деца, чиито родители имат настоящ адрес, ще получават по две точки. Допълнителни две точки получават децата за адрес, който попада в административния район на детската градина.
Увеличават се точките и за родители, които работят или са студенти и стават от една точка на две. Решено е още братята и сестри да бъдат включени в общия списък с една точка.
Сегашният модел представлява подобрение на модела, действал през миналата кампания, поясни Чобанов и допълни, че тогава в града са останали неудовлетворени около 100 случая. Сегашната промяна ще позволи всички братя и сестри да отидат в едно детско заведение, посочи заместник-кметът.
От март ще се промени и нивото на контрол при прием на деца с хронични заболявания - досега се е изисквал документ от личния лекар, а сега ще се изисква да има решение от ТЕЛК.
Има и промяна при разпределението на деца с хронични заболявания и специални образователни потребности в групите. Така децата с хронични заболявания в група ще са три, като досега са били пет, децата със СОП в група вече ще могат да са две, а до сега е било възможно в група да има до три деца с образователни проблеми.
Целта, по думите на Чобанов, е да има по-равномерно разпределение на тези деца в отделните детски градини.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.