Възстановяване на част от Централната минерална баня в София като баня или използването на помещенията за културни събития. Този въпрос доведе до граждански протести преди година, но съдбата на сградата все още е неясна.
Актьори се събраха в нейна защита и заснеха видео, облечени в халати.Сградата е строена преди повече от век, но от 1986 г. тя спира да работи по предназначение.
В момента половината от нея се използва за Музей на София, а другата е необитаема.
"Всички ние имаме нужда да успокояваме нервите си, а банята и водата помагат за това. Искаме тази сграда да си остане баня, защото термален център може да има само върху самия извор, музей може да има навсякъде. Това е все едно да направиш библиотека под водопад", каза актрисата Ева Тепавичарова пред bTV.
Възстановяването на банята е залегнало във всички стратегии на Столичната община, уточни Ивайло Захариев от граждански комитет "Термално-нормално".
"Тук имаме 12 литра в секунда, това прави един милион литра минерална вода на денонощие, която изхвърляме", допълни още той.
Според арх. Станислав Константинов от Столична община, сградата не е подходяща за СПА център, защото няма паркинг, хотел, ресторант или външен басейн.
"Общината планира да се облагороди музеят, който сега е 6 000 кв.м. и да стане 12 хил. кв м. Така ще стане най-големият музей на Балканите, тогава ще имаме културен феномен в столицата. След като 10 години няма инвеститор, очевидно е, че никой не иска нещо, което е губещо", допълни той.
От градската управа уточниха, че се планира възстановяването на минералните бани в "Овча купел" и "Горна баня".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.