Столичната община ще постави 2000 филтри на комините на частни сгради безплатно до края на 2023 г. Това предвижда доклад за нов механизъм за обособяване на зони с ниски емисии на вредни вещества, който Столичният общински съвет трябва да гласува утре.
В момента общината е поставила 35 филтри. До края на тази година трябва да бъдат поставени 150 филтри на комини на сгради в районите "Красна поляна" и "Слатина", а до края на 2021 г. трябва да бъдат монтирани още до 850 филтри на комини във всички столични райони.
Съоръженията приоритетно ще се поставят на домакинства, които не са се включили в програмите за подмяна на старите печки за отопление на дърва или въглища. По още 500 филтри ще се поставят до края на 2022 г. и до края на 2023 г.
Поставянето на филтрите е част от мерките, които общината предприема за намаляване на замърсяването на въздуха от битовото отопление, които ще допълнят проектите за безплатна подмяна на старите печки на домакинствата.
Филтрите ще се поставят на домакинства с ниски доходи и в квартали, в които живеят малцинствени групи.
В доклада се припомня, че в момента се изпълняват два проекта, с които ще се подменят старите печки на общо 20 000 домакинства, които се отопляват на твърдо битово гориво, пише "24 часа".
Освен това при прогноза за превишение на нивата на фините прахови частици общината ще може по-бързо да предприема мерки за ограничаване на замърсяването - времето за реакция се съкращава от два на един ден. Мерки ще се предприемат още при прогноза или превишение на ФПЧ10 от 51 µg/m3 -150 µg/m3.
При прогноза за превишение на ФПЧ10 от 151 – до 200 µg/m3 на поне 2 измервателни станции освен призивите към гражданите да не ползват личните си коли и да не се отопляват на въглища или дърва, общината ще оросява, мете и мие улиците, когато атмосферните условия позволяват подобни дейности, ще проверява строителни обекти и други места за нерегламентирано замърсяване и ще пуска буферните паркинги към метрото за безплатно ползване.
При прогноза за над 200 µg/m3 към тези мерки се добавя забрана за паркиране в основни улици, зоните за платено паркиране и възможност за затваряне на на определени карета от улици. При превишение от над 200 µg/m3 на поне 2 измервателни станции за един ден към мерките се добавя и въвеждане на зелен билет на цена 1 лев за пътуване с градски транспорт през целия ден.