Традиционно Астрономическата обсерватория на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се включва в световния ден на астрономията с разнообразна програма за малки и големи посетители. Това съобщи пресцентърът на висшето училище.
Небесният спектакъл Персеидите - откъде да го наблюдаваме?
На 5 октомври от 16.00 до 22.00 часа Астрономическата обсерватория на Софийския университет в Борисовата градина ще бъде със свободен вход и ще предложи разнообразна програма от кратки лекции на достъпен език, демонстрации, изложба и възможности за наблюдения при ясно небе.
Между 16.00 и 17.00 часа ще има наблюдения за посетителите с няколко телескопа на слънцето, а след 19.30 часа - на Сатурн и на луната.
В двора на обсерваторията от 16.00 до 18.00 часа ще бъде представена "Космическата академия за деца", с автор Тихомир Димитров, който е дипломиран магистър от иновативната програма "Астрономия и популяризация на астрономията", пише БТА.
Ще има и "вкусен макет на слънчевата система", той като, ако смалим планетите от слънчевата система около 500 милиона пъти, то те биха били с размерите на добре познати ни плодове. Елате да видите кои са тези плодове, канят астрономите посетителите.
В двора на обсерваторията ще има и изложба с 30 красиви астрономически изображения, заснети с най-големите телескопи. Изложбата е изработена за Международната година на астрономията - 2009, с основен инициатор Астрономическата асоциация в София. Ще бъде показан и филмът "50 години от стъпването на луната".
От 17.00 часа започват кратките лекции на астрономите, които ще са по темите - "Астрономическата обсерватория на Софийския университет - история", "Странното магнитно поле на Меркурий"; "Къде се раждат звездите?", "Тъмната Вселена", "Произходът на елементите", "Звездите в края на живота си".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.