"Кислородът е изключително силен окислител, но винаги трябва да се има предвид, че той не може сам да се взриви. Трябва да влезе във връзка с някакъв друг материал. Това обикновено и най-често могат да са мазнини, нещо, което е използвано в медикаментите, с което са обработвани болните. Трябва да се направи анализ в какъв контакт е бил вторият болен. Към единият се е подавал кислород, а другият трябва да се види на каква терапия е бил подложен", коментира в студиото на "България сутрин" инж. Иван Каралеев председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
"Във всички случаи е възможно да има проблеми в електрическа инсталация и искра да е предизвикала това запалване или цигара, както се спомена също", допълни инж. Каралеев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Пожарът може да е предизвикан от голямо количество кислород, уточни специалистът. Той разясни, че материалите, в които има голямо количество полимери, могат да доведат до голямо задимяване.
"В болничните заведения трябва периодично да се извършва техническа паспортизация - да се състави технически паспорт", заяви инженерът.
Той обясни, че в изготвянето на този технически паспорт се включват екипи от специалисти, които обследват проблемните места, на които да възникнат някакви инциденти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.