IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Пулмолог: Мръсният въздух помага за разпространението на COVID-19

Фините прахови частици се явяват добър транспорт за вируси

Снимка: Bulgaria ON AIR

Снимка: Bulgaria ON AIR

Учени твърдят, че фините прахови частици пренасят коронавируса, а вдишването им води до увреждания, които ни правят уязвими при инфекции. Увеличава ли мръсният въздух смъртността от COVID-19?

Основателят на Airbg.info Стефан Димитров изрази мнение пред Bulgaria ON AIR, че нито миналата, нито за тази зима са били взети решителни мерки, свързани с преустройството на градската мобилност.

"Много по-уязвими са изложените на мръсен въздух. Фините прахови частици се явяват и добър транспорт за вируса. И тази зима няма съгласие в Столичния общински съвет, нито по разширяването на зоните, нито по паркирането. Светът прави тези неща много по-бързо. Данните противоречат изцяло на официалния доклад на Столичната община от 2017 г., който казва, че близо 60% транспортът допринася за това замърсяване. Данните казват, че прахът и калта са основен проблем на този град", обясни той.

Според него липсва контрол, безотговорно е от страна на всеки, който паркира в зелени площи. Мерки трябват, но липсва воля и лидерство в хората, които избираме, смята Димитров.

"Най-голямата заплаха за здравето на българина е въздухът. Трафикът е огромен, имаме над 200 000 посещения в дни с мръсен въздух. Трябва да се избягват всякакви места с концентрация на автомобили", отбеляза основателят на Airbg.info.

Пулмологът д-р Петър Чипев е с положителен тест за коронавирус. По думите му може да намерим много връзки между замърсения въздух и пандемията от COVID-19. Проучвания показват, че заболеваемостта и смъртността са свързани с качеството на въздуха.

Той цитира проучване, според което покачване на нивата на замърсяване дори с 1 микрограм на кубичен метър, повишава смъртността с 8%. Замърсеният въздух директно унищожава епителните клетки на белите дробове и предизвиква възпаления, които ги правят по-уязвими, стана ясно от коментара му.

"Вероятно замърсеният въздух и тютюневият дим повишават нивата на основния белтък , който вкарва коронавируса в клетките. Излагането на замърсен въздух продължително време повишава риска от диабет, хипертония и атеросклероза - рискови фактори за тежко протичане при COVID-19", заяви д-р Чипев.

Той посочи още, че маските са едни, когато трябва да се предпазваме от заразяване с вирус и други, когато трябва се предпазваме от мръсен въздух. За второто са необходими маски с по-хубав филтър.

"Всеки, с каквито и да е симптоми на настинка или грип, дори без температура, трябва да мисли за COVID-19. Много хора чисто психологически изключват възможността да имат това заболяване", каза за финал д-р Чипев.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
София
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата