България и Русия трябва да се консултират относно предприемането на мерки за паметници на тяхна територия, съгласно Договора от 1993 г. Той е с приоритет пред вътрешното ни законодателство.
Това се казва в становище на Областната администрация на област София във връзка със съдбата на Паметника на съветската армия.
От администрацията напомнят, че паметникът е държавна собственост. Той е разположен в „Княжевската градинка“, която е собственост на Столична община и последната отговаря за предпазните мерки.
Агенция БГНЕС публикува пълния текст на становището:
„Монумент „Паметник на съветската армия“ е държавна собственост, за който е съставен АДС № 3418/18.09.1947 г. на Сталински РНС.
В България хитлерофашистките войски са прогонени от Трети Украински фронт, който преди това освобождава украинския юг, Молдова и през Румъния навлиза на наша територия.
Монумент „Паметник на съветската армия“ изразява почит към паметта на войниците от различни етноси – руснаци, украинци, беларуси, балтийските нации и др.
„Княжевската градина“, в която е разположен монумента е собственост на Столичната община. С оглед на това предпазните мерки свързани с ограничаване на достъпа до монумента, както и забраната за провеждане на мероприятия от всякакъв вид, използването на фойерверки, илюминации, влизането на тежка техника, използването на вибрационни машини и други дейности около монумента следва да бъдат извършени от собственика на земята – Столична община.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 14 от Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската Федерация, обн. ДВ. бр.42 от 18 май 1993 г., страните имат задължение да се консултират относно предприемането на мерки, касаещи подобни обекти, намиращи се на територията на двете държави. Докато е в сила този договор, същият е с приоритет пред вътрешното ни законодателство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.