Бум на лисици в столицата - животните са забелязани да пресичат оживени булеварди и да се движат спокойно в градска среда. Новост ли е градският хабитат за четириногите и опасни ли са за хората?
В социалните мрежи е пълно със снимки и видеа. Даже някои хора споделят, че вече си ги гледат като домашни любимци и им дават от храната на кучетата и на котките си.
"Лисиците, както и други диви животни, всъщност въобще не са нещо екзотично за големите градове. И в Европа, в градове като Рим, Берлин, да не говорим за Острова, в Англия има страшно много лисици ежедневно, по-скоро във вечерните часове се виждат. И там за тези популации се знае отдавна. Те са диви животни и нашият съвет като лекари винаги е да не ги храним насила, защото са хитри животни и свикват с това, че на дадено място намират храна всяка вечер. И е възможно да има повече контакти. А като диво животно е по-добре контактът да е ограничен до минимум", обясни пред БНТ д-р Ранко Георгиев, ветеринар.
Много по-често лисицата ще забележи нас, а не ние нея, каза още ветеринарът и посъветва да не се опитваме да ги хващаме и да ги опитомяваме, защото все пак са диви животни.
"Добре е да бъде спазена тази дистанция. Това е добре и за двете страни, не само за нас, но и за самите лисици. Примерно за София, в южните квартали, ние сме в тяхната територия, а не обратното. И предвид колко хитри и много адаптивни са като биологичен вид, е съвсем логично да навлязат като популация в нашите територии. Има си такъв термин urban foxes в Англия, където е широко разпространено и стопаните познават поведението им, има си закони, които защитават лисиците в рамките на града", каза д-р Георгиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.