Спирката на автобусите от градския транспорт при Централна гара да се премести от сегашното си местоположение, което е на около 200 м от сградата на гарата, на ново място - в локалното платно пред самата чакалня (виж схемата долу).
Това предлагат общинските съветници от "Спаси София" Борис Бонев и Гергин Борисов. Освен това при реорганизацията на движение на бул. "Княгиня Мария Луиза" ще бъде обособено пешеходно пресичане на ниво терен с цел избягване на подлеза пред гарата. Днес докладът бе приет в транспортната комисия в Столичния общински съвет.
Ако предложението бъде гласувано и от общинския съвет, автобусни линии 77, 78, 82, 85, 213, 285, 305, 404 и 413 ще започнат да докарват пътниците под козирката на зданието.
"Един от най-големите интермодални терминали в София е този на Централна жп гара. Освен три вида обществен градски транспорт - метро, трамваи и автобуси, там гражданите имат възможност да извършват прекачвания и към жп транспорт и междуградски и международни автобусни превози от Централна автогара и автогара "Сердика".
Днес той се състои от 11 спирки (5 трамвайни и 6 автобусни) и една метростанция, но нито една от тях не се намира в непосредствена близост до главния вход на Централната жп гара. Най-близката е спирка е на 125 метра от приемното здание на гарата", мотивират се от "Спаси София".
Според вносителите локалното платно пред гарата е достатъчно дълго и широко, за да съвмести спирка, стоянка за таксита и да запази паркоместата за кратковременно паркиране, без да влоши достъпността с такси или личен автомобил. "Предлагаме изменение на маршрутите за по-голямата част от линиите, достигащи Централна гара, с изключение на линии 60 и 74, поради нуждата обслужващите ги електробуси да се зареждат на вече изградените станции на бул. "Княгиня Мария Луиза", се посочва в доклада.
"Спаси София" предлагат още маршрутът на автобусни линии 21 и 22 да се съкрати до пл. "Лъвов мост", подобно на линия 20. "Според данните от аналитичната система на градския транспорт, двете линии не се ползват след спирка пл. "Лъвов мост" към Централна жп гара, както и преди пл. "Лъвов мост", идвайки от Централна гара. Тази промяна съкращава всеки от курсовете на двете автобусни линии с 1,9 километра, което ще позволи да се намалят интервалите на движение и ще може да се постигне синхронизация между линиите, мотивират се вносителите.
Предлага се още автобусни линии 85, 285 да изменят маршрутите си, като в посока ж.к. "Надежда", пред Централна автогара, превозните средства завиват надясно в локалното платно пред Централна гара, спират на новата спирка под козирката на приемното здание, след което с десен завой продължават по маршрута си.
Маршрутите на автобусни линии 77 и 82 също ще се съкратят. Вместо да обикалят по бул. „Христо Ботев", бул. „Сливница" и ул. „Опълченска", превозните средства да достигат кръстовището на бул. „Княгиня Мария Луиза" с бул. „Христо Ботев", продължават направо, спират на спирката при пл. "Централна гара", за да осъществят бърза връзка с метрото за пътниците, които търсят връзка с него, вместо с междуселищните превози.
След това те ще продължават наляво към локалното платно и пред приемното здание, спират на преместената спирка под козирката на Централна гара, след което продължават с десен завой обратно по бул. „Княгиня Мария Луиза" по маршрутите си. "Тази промяна ще позволи да се намалят интервалите на движение по двете линии, ще се спести излишен пробег и ще се облекчи движението на трамваите по бул. „Христо Ботев", посочват от "Спаси София". /Сега