Делът на бедните в София е 1.8% и е най-нисък за страната. В останалите общини делът на бедните е между 5.8% и 34.4%. Това показват изводите от картографирането на бедността по програма “Преодоляване на бедността” на Министерството на труда и социалната политика (МТСП), чиято обща стойност е 2 млн. лв., стана ясно на специално организирана пресконференция.
През 2004 г. екип от експерти от МТСП, НСИ и академичните среди анализира данните и определи линия на бедност от 102 лв., както и основните фактори за риск от бедност и застрашените групи от населението. За първи път в България по методиката на картографирането на бедността, разработена от Световната банка, и на база резултатите от Многоцелевото наблюдение на домакинствата-2003 бяха определени 13-те общини, в които равнището на бедност е над 30%, или над 1/3 от населението е бедно. В 30 общини пък бедните са над 1/4.
В общините, където бедните са повече от 25%, живеят 397.6 хил. души, или 5.1% от населението на страната.
Освен София, с нисък дял на бедни се отличава Варна, а най-много бедни има в област Силистра.
Очертават се и няколко “гнезда на бедност”, където 1/3 от населението е бедно. Това са отново Силистра, Търговище, Кърджали и граничните общини на областите Благоевград и Смолян.
Слабо развитата индустрия и услуги, високото равнище на безработица и неблагоприятната образователна структура са сред основните фактори, определящи степента на бедност на общините. Повечето от най-рисковите общини са разположени в селски или планински райони.