„Старият град на Пловдив се е превърнал в една тоалетна”. Тази констатация направи заместник-министърът на културата Тодор Чобанов.
Той изнесе информация за фрапиращи нарушения в Старинния резерват. Според доклад на експерти в Стария Пловдив цари пълна безстопанственост.
Голяма част от археологическите паметници са обрасли с растителност, като на върха на Хисар капия е поникнало дори дръвче.
„За Бога, отрежете дървото върху Хисар капия! Няма ли кой да го махне? Да дойда аз да го отрежа”, риторично попита днес заместник-културният министър Тодор Чобанов.
По думите му с малко средства и постоянна поддръжка няма да се допуска израстване на паразитната растителност по паметниците на културата.
„Резил! Сърцето ме боли, като гледам в какво състояние е Старият град”, отбеляза Чобанов. Той изрази възмущението си от миризмата на кенеф, която трябва да дишат туристите.
Вицето на Вежди Рашидов беше изумен от изрисуваните с графити римски плочи от преди 2000 години.
„Недупостимо е хора да пръскат с боя толкова стари римски надписи, поне можеше общината да изправи колоните, за да не се спъват хората в тях”, заяви още Тодор Чобанов.
В момента 15 къщи могат да паднат всеки момент и да убият турист, сочи справка от доклада на експертите. Над 80 са зданията в резервата, които са опасни и неукрепени.
„Срамота е дори църквите да се рушат. От тях висят цели плочи”, съобщи още заместник-министърът на културата.
В момента той води разговори за укрепване на зданията.
Според него единственият вариант за изход от ситуацията е създаването на план за управление на Стария град.
Според експертите всичко е в ръцете на местната община.
Тодор Чобанов разкри още, че Старият Пловдив има възможност да кандидатства за резерват с уникална ландшафтна растителност пред ЮНЕСКО.
„Как обаче градът да кандидатства, при положение че ще ме е срам да разходя чужденците из резервата”, каза още зам.-министър Чобанов.
Според него проблемите на Стария град трябва да бъдат решени час по-скоро.