Пореден хаос е напът да настъпи при осигуряването на лекарствата за онкоболните в област Пловдив, където 1500 души се водят на отчет в Онкодиспансера и още толкова – в Университетската болница „Свети Георги”.
С промяна в наредба 38 се въвеждат нови правила, според които болните трябва първо да вземат документ от лекуващия си лекар, откъдето досега са получавали медикамента.
След това документът ще се подава в Районната здравноосигурителна каса по местоживеене, а оттам по служебен път ще го представят в Националната здравноосигурителна каса, съобщиха на пресконференция ресорния заместник- кмет на община Пловдив Александър Константинов и общинският съветник доктор Лилия Учкунова.
Едва след като документът замине в Националната здравноосигурителна каса на пациента ще се издава протокол, от който той трябва да направи три копия.
С оригиналния протокол и едното копие пациентът ще отива при джипито си, а то ще му издава рецепта за лекарството.
От личния си лекар човекът трябва с оригинал на протокола, негово копие и документ за самоличност да отиде в аптеката за медикамента.
Това обаче трябва да е аптека, която работи със здравната каса.
Според експертите по този начин хората ще бъдат подложени на безкрайно размотаване и обикаляне.
"Повечето от тях не са от Пловдив, а от съседните села и градове. Представете си какъв хаос ще настъпи и как болните ще останат без животоспасяващи лекарства“, коментира Александър Константинов.
Проверка на Dnes.bg установи, че повечето аптеки в Града под тепетата отказват да работят със здравната каса. Причината е, че лекарствата за онкоболните са много скъпи – често само един медикамент струва около 2000 лева.
Фармацевтите закупуват лекарствата от складовете и очакват плащане от здравната каса, която бави парите и не им плаща редовно.
Така аптеките са натрупали хиляди левове задължения към складовете, които вече отказват да дават лекарства без заплащане.