С разпъването на огромен надуваем осмоъгълник с надпис „Козлодуй: 100 000 години ядрен боклук” бе открита изложбата „Енергийна революция” на Грийнпийс в Козлодуй. Целта на акцията е да привлече вниманието на обществеността към проблема с радиоактивните отпадъци (РАО) от работата на АЕЦ Козлодуй.
България все още не е намерила крайно решение за преработката и погребването на 100 000 кубически метра ниско и средно радиоактивни отпадъци, които са резултат от работата на атомната централа. Според решение на Министерски съвет до 2007 г. трябва да бъде одобрена площадка за изграждане на национално хранилище за тези отпадъци, като потенциалното място за него ще бъде избрано от около 20 района в България.
Високо радиоактивните отпадъци, към които се причислява и отработеното ядрено гориво (ОЯГ), са другият сериозен проблем пред страната. В момента те са на „временно” съхранение в Хранилището за отработено гориво (ХОГ) в близост до всеки от блоковете на реакторите в Козлодуй. В опасна близост до Монтана препоръчват експертни разполагането на площадката.
„Изборът на дългосрочно хранилище, който предстои, ще покаже дали управляващите разбират сложността на проблема или ще изложат на риск населението на Северозападна България за следващите 100 000 години”, каза Петко Ковачев от Информационен и учебен център по екология, член на Национална коалиция „АЕЦ БелеНЕ”.
От коалицията настояват за пълна прозрачност на процеса, който трябва да започне тази година и пълен достъп до тази информация за независими експерти и за обществеността от засегнатите райони.
„Отправям предизвикателство към всеки застъпник на ядрената индустрия да се погледне в огледалото и откровено да каже, че не се притеснява да остави в наследство проблема с радиоактивните отпадъци на своите деца”, заяви в заключение Ян Хаверкамп, енергиен експерт на Грийнпийс за Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.