„Министерството на здравеопазването започва проверки за пушещи лекари или бременни в АГ болници“, заяви министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов.
Проверките на Регионалните здравни инспекции ще започнат на 6 юни и ще продължат три месеца в АГ болниците в цялата страна.
Те са част от националната кампания "Бременност без тютюнев дим", организирана от здравното министерство и болниците "Шейново", Майчин дом и "Св. София".
Ако се пуши в болница, наказанието ще е от 500 до 10 000 лв. за лечебното заведение. За физически лица, било пациент, медик или посетител, глобата ще е между 50 и 300 лв.
Причина за налагането на санкции са последните изследвания, че близо половината от бъдещите майки в България са пушили в различен период от бременността си.
„Близо 70-80 на сто от жените, които са пушили преди бременността, до половин година след раждането отново се връщат към този си навик“, обясни д-р Иван Костов, директор на болница "Шейново".
Едва 30 на сто спират да пушат, когато разберат, че са бременни, показват проучванията.
„В цигарите се съдържат близо 4000 вредни вещества, които водят до сериозни проблеми както у майката, така и у бъдещото дете. Страната ни е на едно от първите места в Европа по бременни пушачки“, допълни д-р Костов.
В болниците "Шейново", Майчин дом и "Св. София" ще започнат работа и училища за бременни, които ще запознаят бъдещите майки с вредата от пушенето.
Пушенето по време на бременност би могло да доведе до преждевременно раждане, до по-ниско тегло на бебето, до бъдещи белодробни болести или алергии или липса на концентрация у детето.
Д-р Стефан Константинов отново обяви, че от следващата година иска да се въведе пълна забрана за тютюнопушене на обществени закрити места.
Мярката е записана и в Концепцията за по-добро здраве, одобрена от Министерския съвет през декември.
Министърът припомни и резултатите от последните изследвания от 2009 г., че всеки ден пушат 40 на сто от българските мъже и 19 на сто от жените у нас.
Данните ни отреждат второ място по брой на пушачите сред населението след Гърция и първо място по брой на пушачите на 15-годишна възраст.
И докато в Европейския съюз броят на пушачите е намалял с 19 на сто, в България той се е увеличил с 13 на сто сред жените и с 5 на сто – сред мъжете.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.