Над 213 000 студенти са получили стипендии по програма "Еразмус" за обучение или стаж в чужбина през академичната 2009/2010 г., съобщи Европейската комисия. От тях 61% са били жени.
Студентите, спонсорирани от програмата, са се увеличили със 7,4 на сто спрямо данните за миналата година, посочват от комисията.
През 2009/2010 година Европейският съюз е вложил в програмата 415 милиона евро.
Европейската комисия определи "Еразмус" като най-успешната програма в света за обмен на студенти.
Ако тенденцията продължи, ЕС ще постигне своята цел - от началото на програмата през 1987 г. до академичната 2012/2013 г. да е подкрепил 3 милиона европейски студенти, е отбелязано в отчета.
Трите най-популярни дестинации за обучение са били Испания, Франция и Великобритания.
Испания е изпратила най-много студенти в чужбина, следвана от Франция и Германия.
От общия брой студенти, получили подкрепа по програмата през 2009/2010 г., 178 хиляди са преминали част от следването си в чужбина в университет или друго висше училище в някоя от 33-те държави, които участват в инициативата по това време.
Държавите, които участват в програмата извън ЕС, са Хърватия, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Турция и Швейцария.
От 2007г. чрез програмата се подкрепят и професионалните стажове във фирми в чужбина.
От ЕК посочват, че за академичната 2009/2010 г. общо 35 000 студенти (всеки шести участник в програмата) са се възползвали от тази възможност.
Тук увеличението за годината е по-голямо спрямо образователните програми - 17,3%.
От ЕК обясняват, че заради увеличения брой участници средната месечна стипендия на студентите е намалена със 7 процента до 254 евро.
От комисията отбелязват, че в момента приблизително 10 на сто от европейските студенти учат или отиват на стаж в чужбина, но едва 4 на сто от тях получават стипендия по "Еразмус".
Скорошно изследване на Евробарометър сочи, че заради липсата на средства много студенти са принудени да се откажат от желанието си да учат или да стажуват в чужбина.
Според същото изследване 33 на сто от желаещите да заминат в чужбина не са могли да си го позволят финансово, а близо две трети от реално пътувалите е трябвало да разчитат на лични средства или на спестявания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.