Липси за 110 000 лв. е установила инвентаризация на Дом-паметника на Бузлуджа, обяви областният управител на Стара Загора Йордан Николов пред Фокус.
Като нов областен управител от ГЕРБ Николов е направил инвентаризация за периода от 2001 г. насам на зачисленото имущество. Става дума за шкафове, телевизори, багери, а дори и ски влекове и ски обувки. От тях почти нищо не е останало, оплака се той.
“През 1989 г. собствеността на паметника е прехвърлена от културното министерство на областната управа. След това, вероятно умишлено, сградата е била „обрана до шушка”, като през годините никой не е потърсил отговорност на всички, които са я стопанисвали”, обясни губернаторът.
“Дадох на районната прокуратурата преписката. Тя обаче отказа да я приеме, защото не намират виновник. Сега продължавам на друга инстанция – Окръжната прокуратура. Ще направя необходимото като отговорно лице. Казвам ви, всичко е обрано през годините и левицата е виновна, защото са имали три правителства, а не са намерили начин да си стопанисват тази сграда. Тя се води на тях – Дом-паметник на социализма”, заяви областният управител.
Николов уточни, че търси варианти да обезопаси дупките около сградата чрез междуведомствената комисия, но очаква че това ще стане до два месеца.
Губернаторът обясни, че като собственик областната управа трябва да плаща такса смет в размер на 1600 лв. и още толкова за данък сграда. Парите обаче не са платени, Николов ги обжалва пред Административния съд.
„Не намерих за нужно да ги плащам, защото нито има контейнер там, нито някой извозва боклука. А и сградата не е в състояние, за което да й се плаща данък. Така съм икономисал близо 5000 лв. на държавата заради това, че съм обжалвал искането на община Казанлък”, обясни той.
Губернаторът забрани достъпа до паметника от съображения за сигурност и предизвика гнева на БСП, които този уикенд искат да се съберат на Бузлуджа за традиционния си Национален събор. Млади активисти на партията пък искаха да осветят 70-метровия монумент.
Николов е категоричен, че осветяването на паметника не е безопасно. Той се консултирал с EVN, откъдето му обяснили, че няма сигурен начин да бъде предоставен ток до пилона, защото кабелите били откраднати.
Според електроразпределителното дружество, опъването на всякакъв друг кабел би могло да предизвика инцидент.
Областният управител вече разговарял и със секретарят на БСП Антон Кутев, който от парламента обвини ГЕРБ в саботаж на празненството на червените.
„Явно той, като всички първенци от партията им, се стреми да провокира или политизира всяко едно разумно решение. За разлика от тях, ние не делим хората на партийни и безпартийни, а мислим за всички, защото ако се случи инцидент, ние носим отговорността, защото управляваме държавата в този момент. Така че ние мислим за техния електорат, след като те не мислят за него”, коментира Николов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.