IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Има опасност от разрушаване на участъци от Мадарския конник

Учени от международния екип за биозащита на паметника предупредиха за опасността след третото изследване на скалната забележителност

Има опасност от разрушаване на участъци от Мадарския конник

Някои участъци от Мадарския конник трябва да бъдат аварийно укрепени, защото има реална опасност те да се разрушат през следващите години. Това заяви на пресконференция в Шумен германският микробиолог д-р Томас Уоршайд, член на международния научен екип, който от миналата година работи по проект за биологичната защита на уникалния скален паметник.

Същото мнение изрази и ръководителят на научния проект проф.Валентин Тодоров от Националната художествена академия. Той каза, че някои от фигурите в скалната композиция вече са пропукани и са застрашени от изчезване.

Задният крак на кучето и опашката на коня ще се загубят до няколко години, ако не бъдат взети мерки за укрепване на паметника, заяви проф.Тодоров. Учените обмислят идеята за предпазване на скалния барелеф от стичащите се дъждовни води с месингова козирка.

Подобна козирка вече е монтирана над експериментален скален участък близо до паметника, върху който се извършват проби с биоцидни материали за унищожаване на вредната микрофлора. Учените съобщиха, че след експеримента 95 процента от лишеите върху участъка са премахнати.

До 27 октомври експертите ще съберат допълнително информация за механичните качества на почистените скали и след отчитане на пробите в лабораторни условия ще се реши каква обработка е най-подходяща за консервация на Мадарския конник.

Това е третата мисия по проекта за спасяването на Мадарския конник, по който се изследва биологичното увреждане на скалния релеф. В шестчленния научен екип са включени д-р Женевиев Ориал, експерт от лабораторията за изследване на историческите паметници към френското министерство на културата, д-р Томас Уоршайд, микробиолог от Германия, д-р Естер Лайзен, специалист по консервация на камъка от Германия, директорът на Националния институт за паметниците на културата /НИПК/ арх. Георги Угринов, проф. Валентин Тодоров, преподавател в Националната художествена академия и арх. Галина Пировска, експерт в НИПК.

Очаква се през 2006 г. с още две мисии да приключи научно-изследователската дейност и към края на следващата година да има заключителен доклад на научния екип, каза проф. Тодоров. Според него са необходими комплексни мерки за опазване на уникалния паметник, тъй като скалният релеф има проблеми не само с биоувреждането, но и с процеждането на вода през пукнатините и силното овлажняване на скалата.За да се опази Мадарският конник за поколенията, всяка година в бюджета трябва да се отделят средства за неговата консервация, смята проф.Тодоров.

Международният проект за биозащита на уникалния паметник е финансиран от държавния бюджет и се осъществява с подкрепата на мобилния оператор GloBul, който е включил проекта в програмата си за запазване на българското историческо наследство и развитие на българската култура "Покрив за българската култура".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата