/НБПС/. В резултат от най-масовото заболяване на пчелите - американски гнилец, са заболели 270 пчелни семейства в 170 пчелина.
Американският гнилец е болест, равностойна на шапа и чумата по свинете, казаха специалистите. Поради това, че употребата на антибиотици при пчелите е забранена, заразените семейства трябва да се поставят под карантина и впоследствие да се унищожават.
От НБПС са поискали земеделският министър Мехмед Дикме да им съдейства за извършване на пролетен профилактичен преглед. В противен случай има опасност цели райони на страната да бъдат поставени под карантина и браншът да изпадне в криза, която до две години да го ликвидира напълно.
Другият болезнен проблем в бранша е рестриктивното според пчеларите действие на наредбата, която забранява износа на технологично непреработен мед. Към този мед в чужбина има голям интерес и производителите непрекъснато получават оферти, но не могат да го реализират, заяви председателят на съюза Пламен Иванов. Той уточни, че в момента със сертификат за преработка на мед са само 7 от общо 27 предприятия.
За тази преработка се заплаща допълнително, а тя не повишава цената на меда, нито подобрява качествата му, твърдят специалистите. Това е причина и за залежаването на големи количества мед у производителите, в това число и висококачествения манов мед. Само в района на Царево например, специализиран за производство на манов мед, нереализирани са 150 тона, към които италиански бизнесмени са проявили интерес, съобщиха от НБПС.
С 40 - 50 на сто по-малко е било производството на мед през миналата година - около 9 хил. тона, съобщиха пчеларите. Причина е продължителната дъждовна пролет. От 6444 тона през 2003 г. износът през миналата година е паднал на 5421 тона. Цените на едро са 1,80 - 2,20 за килограм полифлорен мед, 2,20 - 2,60 лв за акациев и ментов и 3,20 - 3,50 - за мановия, известен още като черен мед.
Въпреки че сме традиционен производител на мед, у нас все още потреблението е слабо. То е кампанийно, само през зимата и в периода на грипни епидемии, отчитат пчеларите. Като оптимална дневна доза за профилактика те препоръчаха 50 грама дневно. Що се отнася до гаранция за качеството, тя не винаги е в захаросания мед, твърдят специалистите. Най-добре е когато медът е придружен със сертификат и се купува от производителя директно, защото все още пазарът е стихиен и липсва надежден контрол.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.