За да спят мечките през зимата е необходимо животните да са спокойни, в добро здраве и да са натрупали максималното количество запаси от храна, с които да преживеят летаргията.
С наближаване на зимата мечките се подготвят постепенно за зимен сън. През деня те не са толкова активни - не се борят, не се къпят, а през по-голямата част от деня се излежават на слънце. Това е следствие увеличената до максимум дажба от храна, като менюто включва по един килограм ядки на мечка на ден, 14 кг. плодове и зеленчуци и по един хляб.
Мечката, която показва най-големи признаци на летаргия в начален стадий е Калинка, която ляга през деня в бърлогата, в която е събрала слама под формата на гнездо. Тя яде много малко, което означава, че ако паднат температурите още 5-6 градуса ще заспи, обясняват от природозащитнaта организация.
Втората мечка с признаци на летаргия е Вела. Тя е последната мечка, която организацията за защита на животните "Четири лапи" е приютила и която не е нахранена добре от предишния си стопанин, за да заспи. Въпреки това още с настаняването й в сектора тя си е избрала една от импровизираните бърлоги, в която да изкара зимния си сън. Същите признаци проявяват мечките Стефка, Стефан, Гошо и Галя.
Три от мечките вече имат естествени бърлоги, изкопани от тях самите. Това е част от процеса на реадаптация на танцуващите мечки към естествения им начин на живот. Миналата зима 11 от 16-те тогава мечки спаха зимен сън, а другите пет прекараха частична летаргия. Тази година за пръв път танцуващите мечки сменят козината си навреме и едновременно. Всички мечки вече са със зимната си козина, която достига до 5 сантиметра и е естествената им защита срещу минусовите температури.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.