Плажовете по Северното Черноморие са най-чистите, а всички зони обособени за къпане в страната отговарят на изискванията за качество на родното и европейското законодателство.
Резултатите от извършения мониторинг и анализа на пробите са към 8 август, обяви на пресконференция Димитър Димитров, който е шеф на дирекция "Обществено здраве" към Министерството на здравеопазването.
Европейската класация за качеството на водите за къпане от миналата година поставя България на 5-6 място. Тази година се очаква да бъдем на по-предна позиция.
В страната са обособени 90 зони за къпане по Черноморието – в областите Бургас, Варна, Добрич. Четири има и във вътрешността на страната - в Кърджали и в Разград.
Най-чисти са плажовете по Северното Черноморие, които са отдалечени от урбанизирани територии, като Русалка, Шабла, и на юг от Варна - край Приморско.
Данните за миналата година, подобно и на предишни години, показват, че отново с най-лошо качество са водите покрай плажовете на Варна - Офицерския плаж, Южния плаж (в близост до пристанището).
Поради замърсяване от непречистени отпадъчни води на канализационна станция миналата година е издадена забрана за къпане на Попския плаж близо до Царево.
От миналата година България работи по нова европейска директива, според която се изследват два микробиологични показатели в зоните за къпане - ешерихия коли и ентерококи.
На практика обаче у нас се извършва по разширен мониторинг за химични показатели, който не е задължителен в Европа, обясни Димитров.
Той отбеляза, че оценяването и класирането на местата за къпане никъде не се прави въз основа само на една проба или само от един сезон, а на база на годишен мониторинг и анализ.
От тази година се поставят нови табели на плажовете край местата за къпане с информация за качеството на зоните.
На охраняваните плажове те трябва да бъдат поставени от концесионерите, а на неохраняемите - от областния управител или кмета на съответното населено място.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.