Пострадалите граждани от земетресенията в Пернишка област ще могат да получават финансова помощ за отстраняване на щетите чрез опростени правила, съобщиха от пресслужбата на министъра по еврофондовете Томислав Дончев.
Опростените правила предвиждат предоставяне и отчитане на еднократна финансова помощ за ремонтни дейности срещу декларация за ползване на средствата по целесъобразност.
От началото на следващата седмица в региона ще бъде мобилизиран ресурс от 120 души, за да се подпомогнат пострадалите във възстановяване на щетите и за да се разрешат бързо най-спешните и приоритетни случаи.
Трудът на тези 120 души ще бъде заплатен със средства от ЕС по процедура "Подкрепа за заетост" на ОП "Развитие на човешките ресурси".
Преди седмица премиерът Бойко Борисов ”командирова” министърът по еврофондовете Томислав Дончев в Перник за два месеца, за да следи мерките, които се взимат за справяне с последиците от земетресенията.
Причината точно Дончев да отиде в миньорския град беше, че той може да прецени кои дейности могат да се финансират по европрограми, а като бивш кмет на Габрово има поглед върху работата на местната власт.
Пострадалите граждани, които след земетресенията са получили еднократна финансова помощ от 325 лв. от Министерството на труда и социалната политика, няма да връщат тези пари при одобрение на финансиране, предназначено за ремонтни дейности.
До края на тази седмица оперативната група за преодоляване на щетите от земетресенията ще представи информационен материал с кратка и достъпна информация за процедурите за подпомагане от страна на държавата.
Документът ще съдържа разяснение кои граждани имат право на финансиране и възстановяване на разходи и по какъв начин могат да получат помощ.
По обобщените справки на Междуведомствената комисия към момента са идентифицирани 163 имота, за които е поискана възстановителна помощ за цялостно или частично разрушаване. От тях 12 сгради вече са премахнати, а 77 предстои да бъдат разрушени.
Досега Междуведомствената комисия е получила от община Перник 3790 молби за финансиране, от които 200 са искания за възстановяване на разходи с обем над 10 000 лв. Близо 1500 молби засягат суми в интервала 2000-10 000 лв., а други 1300 молби са за щети на стойност под 2000 лв.
Очаква се тази статистика да претърпи промяна с напредване на работата по обработване на исканията и молбите от страна на общината и на комисията.