IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Забраната на ориенталски тютюн ще застраши цели райони

240 хиляди души могат да останат без препитание

Забраната на ориенталски тютюн ще застраши цели райони

Около 240 хиляди души, заети с производство на тютюн в България, могат да останат без препитание. Това може да стане, ако се приемат промените в евродирективата за тютюневите изделия, с които да се забрани производството на ориенталски тютюни в ЕС. Това безпокойство изразяват от Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България. Тяхната тревога е, че е застрашена "устойчивостта на цял земеделски икономически сектор и заетостта на хората, които зависят от тютюнопроизводството".

В България тютюнопроизводството е основна заетост в много селски, планински и полупланински райони на страната, където има ограничени икономически алтернативи. Около 70 на сто от произвеждания тютюн в страната е ориенталски. Няма друга култура, която може да компенсира това, което се печели от един декар тютюн, той е безалтернативен от гледна точка на икономическото положение и традициите на тези хора.

Отглеждането на тютюн в България може да бъде преустановено с цената на огромни компенсации от ЕС, защото има опасност да се обезлюдят цели райони, коментира за БТА Цветан Филев - председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България. Проблемите не може да продължават безкрайно, затова борбата ни е за новата обща селскостопанска политика от 2014 до 2020 година българските тютюнопроизводители да получават достойни европейски директни плащания, отбеляза той.

Засега има уверения от Министерството на земеделието и храните на базата на разговори в ЕС, че подготвяната промяна на директивата за тютюневите изделия няма да засегне влагането на ориенталски тютюни в цигарите, каза Филев. Асоциацията е изпратила писма със становището на българските тютюнопроизводители до много институции и политици. Този въпрос ще се постави отново на конгреса на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите, който започва днес в Будапеща, както и напредстоящ висш форум на Световната здравна организация, заяви Филев.

В 90 на сто от общините от планински тип се отглежда ориенталски тютюн, а обезлюдяването е един от сериозните проблеми за тези райони. Няма и възможности за алтернативни производства.

През последните две години изкупните цени на тютюна са се увеличавали средно на година с около 10 на сто, показва статистиката на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, пише БТА.

Прогнозите и на търговци, и на производители са тази година добивите да бъдат между 30 до 50 на сто по-ниски от миналогодишните, но продукцията да се продава между 10 и 15 на сто по-скъпо заради високото качество.

Националната асоциация на тютюнопроизводителите активно работи за преориентиране на производството и в районите на Пловдив, Плевен, Стара Загора, където вече изцяло са преминали към отглеждане на други култури.

Но в някои погранични райони като Кърджали, Хасково, Благоевград поради плитките и наклонени почви не може да се въведе алтернативно производство. Такъв проблем съществуваи в Североизточна България, защото голяма част от тютюнопроизводителите са малоимотни.

Въпросът за обезлюдяването стои и пред общините в Североизточна България и категорично бе поставен от кметовете на Тутраканската и Главинишката общини на Силистренска област Димитър Стефанов и Хюсеин Хамди на проведените семинари от Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Хюсеин Хамди смята, че производството на тютюн е от съществено значение за малоимотните граждани. Не случайно Асоциацията за развитие на планинските общини в Република България е приела декларация в подкрепа на тютюнопроизводителите и за запазване на производството на ориенталски тютюн.

"Ние трябва да запазим тютюнопроизводството и ако трябва да не пушим, да не пушим, ще пушат други за нас", казва на журналистите на доста добър български език Михали Папанастасиу - изпълнителен директор на фирма "Лийв Табако А. Михайлидис" АД, дошъл в Силистренско на среща с тютюнопроизводители преди започването на кампанията за изкупуване на тютюна от новата реколта. Той подкрепя българските производители.

"Смятам, че промяната няма да мине, защото се отнасяза много хора - ориенталски тютюни може да има навсякъде, но качеството в България, Гърция Турция Албания, Македония го няманикъде", подчертава Михали Папанастасиу. А с шеговита реплика за пушенето допълва обясненията си за разширяващите се пазари -в Азия, например.

Красимира Недева - прокурист на дружеството "Първомай БТ" също е скептична за промените в евродирективата. Тя не вижда алтернатива на ориенталския тютюн. Смятаме, че предвижданите мерки не само няма да намалят тютюнопушенето, но българските производители ще станат жертва на двете големи лобита в тютюнопроизводството - Американ бленд и Вирджиния бленд, заявява министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Той отбелязва, че България е на първо място като производител на ориенталски тютюн, не само в ЕС, но и в света, но това е свързано с икономически, социални и демографски проблеми.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата