IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Българските пилешки продукти са безопасни за консумация

В България не е регистриран случай на птичи грип грип, пилешкото месо и яйца са безопасно след 70 градусова термична обработка

Българските пилешки продукти са безопасни за консумация

Националната ветеринарномедицинска служба е взела всички мерки за недопускане на птичи грип в страната, увери на пресконференция генералният директор на службата д-р Жеко
Байчев.

До момента у нас няма открити щамове на птичи грип и при първите съмнения за наличие на болестта обществеността ще бъде уведомена, заяви той.

Според д-р Байчев не трябва да се създава паника по отношение консумацията на птичи продукти и яйца и българското производство трябва да бъде предпочитано. Специалистите припомниха още, че при 70 градусова термична обработка на месото и яйцата няма опасност от зараза с болестта.

Регистрираните заболявания на хора за сега са само в страни от Източна Азия и са причинени от непосредствен контакт с болни птици, каза д-р Богдан Петрунов, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Не са регистрирани случаи на предаването на болестта от човек на човек и няма категорични
данни за прехвърляне на инфекцията от птиците към хората, посочи той.

До момента няма официално регистрирана човешка ваксина срещу птичи грип. Използваните ваксини за лечение срещу болеста са ремантадин и тамифлу, като първият е показал
резистентност, уточниха специалистите.

Българското здравно министерство е внесло от първата ваксина, поради недостиг на тамифлу, на който ще можем да разчитаме в края на 2006 началото на 2007 година.

От здравното министерство подчертаха още, че няма нищо общо между сезонния човешки грип, птичия грип и пандемичния грип.

За справянето с евентуална пандемична обстановка обаче е необходимо в страната да се създаде кризисен комитет с решение на Министерския съвет и оглавяван от вицепремиер, предупреди той.

Д-р Ангел Кунчев, отговарящ за надзора над заразните болести в Министерството на здравеопазването обърна внимание, че дивите гъски са вида, който не боледува и не умира от птичи грип и в този смисъл те са най-опасният приносител на болестта.

Концентрацията на вируса в стомашно-чревния им тракт е огромна и това ги прави активен източник на заразата, подчерта той.

След вдигането на карантината в Хърватия и Турция , птичия грип продължава да се разпространява в Румъния в посока от делтата на река Дунав на запад, каза д-р Байчев.

Очакванията са, че с падане на температурите прелетът ще тръгне в посока на
юг. Застрашителни размери взима заболяването и в Украйна, където се отглеждат 18 млн. птици.

В Румъния освен 14 -те огнища на птичи грип обаче има открити и 18 огнища на нюкясълската болест, която е силно патогенна и отдавна разпространена в северната ни съседка
болест, предупреди д-р Байчев.

По думите му евентуалното й навлизане в България ще доведе до сериозни щети на икономиката
ни и може да унищожи бизнеса ни в птицевъдството - чрез спиране на вноса и масово унищожаване на птици.

В държавния бюджет за 2006 г. по настояване на НВМС и съобразно Закона за ветеринарномедицинската дейност гарантирано ще бъдат заложени 17 млн. лева за обезщетение на стопаните при възникване на заразни болести при животните, съобщи още д-р Жеко Байчев.

Той уточни, че в момента се изработва наредбата, по която средствата ще изразходват при възникване на класическа чума по свинете или евентуален птичи грип.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата